Yerli turist, tatil harcamalarından kısıyor: Arkadaş veya akraba evinde kalınıyor, tatil süresi azaltılıyor

Artan hayat pahalılığı ile beraber yerli turist, tatil harcamalarından kısıyor. Verilere göre 2020’de 10,9 olan ortalama geceleme sayısı bu yıl ortalama beş geceye geriledi. Seyahate çıkanlar ise en çok arkadaş ve akraba evlerinde kalıyor.

Ekonomim’den Selenay Yağcı’nın haberine göre, iç turizmde yüzde 100’ü aşan zamlarla yükselen oda fiyatları nedeniyle, geceleme sayıları düştü. Pandemi yılı 2020’de 10,9 olan ortalama geceleme sayısı, 2022’de 8,2’ye geriledi. Seyahate çıkabilenler de en çok arkadaş veya akraba evinde kaldı.

Ortalama maliyet 35 bin lira

Yerli turist bu yıl da daha kısa tatil planı yapıyor. Bu yıl 9 güne çıkan Kurban Bayramı’nda ortalama beş gecelik rezervasyonlar geldi. Geçen yıl iki kişi bir haftalık tatilin ortalama maliyeti 15-20 bin TL iken, bu yıl 35 bin TL’den başlıyor. Turizmcilere göre bu yıl yüksek enflasyon yerli turist tarafındaki talebin sınırlı kalmasına neden olacak.

“Eş-dost yazlığı gibi alternatifler değerlendiriliyor”

2022’de seyahate çıkanlar 288 milyon 905 bin geceleme sayısı ile en çok “arkadaş veya akraba evinde” kaldı. İkinci sırada 73 milyon 478 bin geceleme ile “kendi evi” yer alırken, “otel” 34 milyon 588 bin geceleme sayısı ile üçüncü sırada yer aldı.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Kuk, yerli turistin geceleme sayısında enflasyon kaynaklı düşme olduğunu kaydederek, “Kurban Bayramı’nda seyahat hareketi eskisi gibi memlekete gitmek şekilde olacak. Daha çok eş-dost yazlığı gibi alternatifler değerlendiriliyor” dedi.

“Fiyatlar yaklaşık yüzde 100 arttı”

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu, bu yaz otel fiyatları geçen yıla kıyasla minimum yüzde 80-100 arttığını belirterek, şunları söyledi:

“Fiyatlardaki artışın yerli turist tarafındaki talebi bu yıl da düşürmeye devam edecek. Alım gücündeki azalmadan dolayı yerli tarafta düşüş bu yıl da devam ediyor. Otelcilik enflasyonu çok yüksek. Ciddi bir enflasyonla karşı karşıya olmamıza rağmen birçoğunu fiyatlara yansıtamadık. Ancak ‘tatile çıkayım’ anlayışı zayıfladı. Maalesef geldiğimiz noktada alım gücü otel fiyatlarındaki artışı karşılamıyor. 4 yıldızlı bir otelde her şey dahil konseptinde iki kişilik bir haftalık tatil için gecelik kişi başı ortalama 2 bin liradan aşağı fiyat bulmanın zor. Bunlar haziran ayı fiyatları. Temmuz ve ağustosta daha da yükselecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx