Vietnam ile Türkiye arasında turizm köprüsünün kurulması için ilk adım atıldı

Toygun ATILLA

Son bir haftadır Türkiye ile Vietnam arında son dönemdeki en hızlı görüşme trafiği yaşanıyor. İki ülke arasında diplomatik bağların güçlenmesine yönelik gerçekleşen trafik, kasım ayının sonunda Vietnam’ın Başbakanı Pham Minh Chinh, Ankara’ya geldi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Sanayi Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Ticaret Bakanı Ömer Bolat ile görüşmesiyle başladı. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Vietnam Planlama ve Yatırım Bakanlığı ve Vietnam’ın Ankara Büyükelçiliği organizasyonunda düzenlenen Türkiye-Vietnam İş Forumu’na katılan Vietnam Başbakanı, ülkede yatırımları bulunan IC Holding ve Hayat Holding üst yönetimiyle de bir araya geldi. Hem diplomasi hem de iş dünyasının katıldığı bu yoğun görüşme trafiğine şimdilerde turizm de katıldı. İki ülke arasında turizm köprüsün kurulması için ilk adım Vietnam tarafının ziyaretiyle atıldı.

İSTANBUL’A TEMSİLCİ ATANACAK

Ülkenin ikinci büyük kenti ve turizm başkenti Ho Chi Minh City’nin yöneticileri, Türk turizm sektörünün önemli isimleriyle buluştu.

İstanbul şehrine bir çalışma ziyareti gerçekleştiren Ho Chi Minh City’nin Başkan Yardımcısı Van Thi Bach Tuyet başkanlığındaki Ho Chi Minh Şehri Millet Meclisi heyeti Türk Turizm Derneği temsilcileriyle bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıda iki taraf, iki ülkenin turizminin gelişmesinin yanı sıra iki ülkenin turizmin gelişmesinde iş birliğini kolaylaştırmak için çözülmesi gereken engellerin kaldırılmasına ilişkin birçok bilgi alışverişinde bulundu.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu üyeleri, Vietnamlı heyete Türkiye turizm sektörünü tanıttı.

Ho Chi Minh Şehri ve Vietnam’ın 2023 turizm sektörü hakkında konuşan Başkan Yardımcısı Van Thi Bach Tuyet, “2019 yılında Kovid-19 salgınının iç turizm sektörünü önemli ölçüde etkiledi. Vietnam, 2023 yılında 8 milyon uluslararası ziyaretçi çekmeyi hedefliyordu ancak şu ana kadar Vietnam hedeflerini aştı ve 11 milyon uluslararası ziyaretçiye ulaştı. Yalnızca Ho Chi Minh City, planlamaya göre şu ana kadar yaklaşık 5 milyon uluslararası ziyaretçiye çıktı” dedi.

Van Thi Bach Tuyet, Ho Chi Minh Şehri’nin Türkiye’deki turizmini tanıtmak amacıyla Ho Chi Minh Şehri’nin bir temsilci göndereceğini söyledi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx