Uyumadan Bir Kaşık Tüketmek Yetiyor! Faydaları Saymakla Bitmiyor

Kış aylarının vazgeçilmez lezzeti olan tahin aynı zamanda güçlü faydalarıyla da sıklıkla tüketilir. Tahin; kızarmış susam tohumlarından elde edilir ve biraz acı bir tada sahiptir.

Tahin en çok Türk, İran ve Orta Doğu mutfaklarında sıklıkla tercih edilir. Tahin içerisinde bol miktarda vitamin, mineral, doymamış yağlar ve Omega-3 yağ asitleri içerir.,

Tüm bu güçlü maddeler tahinde bulunduğundan, tahinin sağlığımız üzerinde güçlü faydalar sunması kaçınılmaz bir durumdur.

Düzenli olarak tahin tüketmek, pek çok faydayı beraberinde getirir. Ancak gece uyumadan önce tüketeceğiniz 1 kaşık tahin, hiç bilmediğiniz etkileri sunar.

İşte gece uyumadan önce yenilen tahinin mucizevi faydaları…

TAHİNİN FAYDALARI

Tahin, içerisinde bol miktarda omega-3 yağ asitleri içeren bir besindir. Bu da onu, kalp sağlığını koruyup güçlendirmede en etkili besin yapar.

Tahin özellikle kış mevsiminde tüketilen ve tüketilmesi önerilen bir kaynaktır. Çünkü tahin, bağışıklık sistemini korur ve güçlendirir.

Çünkü tahinin içerisinde bulunan demir, çinko, bakır ve selenyum bağışıklık sistemini güçlendirme oldukça etkilidir. Bu sayede tahin, grip ve nezle gibi soğuk algınlığı hastalıklarına karşı vücut direncini artırır.

Tahin, susamdan elde edilir. Susam ise demir açısından yüklü bir besindir. Yalnızca 1 kaşık tüketeceğiniz tahin, günlük demir ihtiyacınızın neredeyse %15’ni karşılar.

Tahin ayrıca sindirim sistemini korur ve güçlendirir. Tahin, sindirim sistemini yormaz ve aynı zamanda sindirim sistemi organları için şifalı bir kaynaktır.

YATMADAN ÖNCE TAHİN YEMENİN FAYDALARI

Yapılan araştırmalara göre geceleri uyumadan önce tahin yemenin kilo aldırmadığı ortaya çıktı. Bunun yanı sıra uyumadan önce tahin yemek, uyku kalitesini artırır ve iyileştirir.

Çünkü susamdan elde edilen tahinin içinde bol miktarda ‘melatonin’ bulunur. Bu da uykuyu düzenleyerek uyku kalitesini önemli ölçüde artırır.

Tahin aynı zamanda içerisinde bolca magnezyum barındırır. Magnezyum ise sinir sistemini rahatlatır ve sakinleştirir. Böylece kasların gevşemesi kaçınılmazdır.

Faydaları saymakla bitmeyen tahin aynı zamanda mide koruyucu özelliğiyle ön plandadır. Bu nedenle uyumadan önce tahin yemek, ertesi günü rahat geçirmenizi sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx