TESK Başkanı: Temizlik ürünlerindeki KDV oranı yeniden yüzde 8’e düşürülmeli

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu’nun (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, geçen hafta cuma günü Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile gelen temizlik ürünlerindeki KDV zammının düşürülmesi gerektiği çağrısında bulundu. Palandöken, “Vatandaşın kişisel hijyeni lüks değil mecburi ve temel bir ihtiyaçtır. Sabun, şampuan, deterjan gibi her evde kullanılan ve başlıca hijyen malzemesi olan temizlik ürünlerindeki KDV oranı yeniden yüzde 8’e düşürülmeli. Herkes hijyen ürünlerine rahatlıkla ulaşabilmeli” dedi.

Yüzde 20’ye yükseltilmişti

Cumhurbaşkanı Kararı ile temizlik ürünlerindeki KDV oranı, yüzde 8’den yüzde 20’ye yükseltilmişti. Karara göre; yüzde 8’lik KDV uygulanan sabun, şampuan, deterjan, dezenfektanlar, ıslak mendil (sabun, deterjan veya solüsyon emdirilmiş olsun olmasın), tuvalet kağıdı, kağıt havlu, kağıt mendil ve peçetenin vergi oranı yüzde 20’lik dilime girdi.

Palandöken, özellikle dar gelirli vatandaşlar başta olmak üzere herkesin hijyen ürünlerine rahatlıkla ulaşabilmesi için temizlik ürünlerindeki KDV’nin düşürülmesi gerektiğini belirtti. Palandöken, “Vatandaşın kişisel hijyeni lüks değil mecburi ve temel bir ihtiyaçtır. Sabun, şampuan, deterjan gibi her evde kullanılan ve başlıca hijyen malzemesi olan temizlik ürünlerindeki KDV oranı yeniden yüzde 8’e düşürülmeli. Herkes hijyen ürünlerine rahatlıkla ulaşabilmeli” dedi.

 “Temizlik olmazsa olmazımızdır”

Temizlik ürünlerinin lüks tüketim olmadığına vurgu yapan Palandöken, şöyle konuştu:

“Her evin ve iş yerinin olmazsa olmazı sabun, çamaşır deterjanı, bulaşık deterjanı, çamaşır suyu, her türlü peçete ve havlu kağıt artık günümüzde en temel ihtiyaçların başında geliyor. Pandemi döneminde talebimiz üzerine bu tür hijyen ürünlerinin KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmüştü.

Ancak son alınan karar ile birlikte yüzde 8’lik KDV uygulanan sabun, şampuan, deterjan, dezenfektanlar, ıslak mendil, tuvalet kağıdı, kağıt havlu, kağıt mendil ve peçetenin vergi oranı yüzde 20’lik dilime girdi. Bu da vatandaşın ve esnafın temizlik ürünlerine ulaşmasını zorlaştırıyor. Oysa günümüzde temel gıda kadar önemli bir ihtiyaç olan temizlik aynı zamanda olmazsa olmazımızdır.  Dolayısıyla herkesin bu temizlik ürünlerine daha kolay ulaşabilmesi için KDV oranı düşürülmeli. Daha sağlıklı bir toplum olmamız için temizlik ürünlerinin zorunlu bir ihtiyaç olduğu unutulmamalı.” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx