Tarihin İlk Büyük Savaşına Bakalım: Birinci Dünya Savaşı Temalı En İyi 11 Oyun

Bazen geçmişe göz kırpmak gerekir. Bu sebepten ötürü tarihimizin tüm dünyayı saran ilk çatışmasını konu aldık ve Birinci Dünya Savaşı döneminde geçen 11 oyun oyunu derledik. Dilerseniz başlayalım.

1. To End All Wars

Listemizin ilk sırasında 71 Metascore ile To End All Wars yer alıyor. Oyunu öğrenmesi listemizdeki diğer oyunlara göre bir nebze zor. Bunun yanında eğer bir tarih hayranı iseniz tam size göre. Hem derin mekanikleri hem de alıştıktan sonra sizi içine alan yapısı ile sürükleyici bir yapım olan To End All Wars tam Paradox severlere göre.

2. Tannenberg

Tannenberg aslında tam bir oyun değil. Verdun adlı yapımın eklenti paketi olan oyun ise bildiğimiz FPS’lere göre farklı bir tarza sahip. Koş-Ateş et-Öl zincirini kırıp daha çok Birinci Dünya Savaşı siper savaşı tarzını özümseyen yapım 72 Metascore ile listemizin ikinci oyunu.

3. Isonzo

Listemizin hak ettiği değeri görememiş üzgün çocuğu Isonzo… İtalyan cephesinde görev yapan askerleri canlandırdığınız yapım size akıcı bir oyun deneyimi sunuyor. Takım çalışmasının ana etken olarak göze çarptığı yapım aldığı 74 puandan daha fazlasını hak ediyor kesinlikle.

4. 11-11: Memories Retold

Oynanıştan ziyade daha çok görsellik ve hikaye akışına yönelen bir yapımla karşınızdayız. Son yılların modasına ayak uyduran 11-11: Memories Retold bir cephenin iki tarafında görev yapanları ele almasıyla oyunculara savaşın psikolojik yönünü öncelikle ele alıyor. Yapımın sanat yönetimi ise sahip olduğu 77 Metascore’a tuz biber oluyor.

5. Amnesia: The Bunker

Amnesia serisi insanı gerçekten ürpertmesi ile bilinir. Akışkan ancak sınırlayıcı oynanışı ve insanı titremeye kadar sevk edebilen oyun içi ögeleri ile bu başarıya sahip olan serinin bir üyesi Amnesia: The Bunker listemizin yedinci sırasında yer alıyor. 11-11: Memories Retold ile 77 aynı puanı paylaşıyor.

6. Rise Of Flight: The First Great Air War

Hikayeye odaklanana baktık. Oyunculuğa önem verene baktık. Şimdi de Birinci Dünya Savaşı’ndaki bir ilke bakacağız. Uçakların savaşlarda aktif biçimde kullanılamaya başlandığını biliyoruz ve Rise Of Flight: The First Great Air War’un yapımcıları da bunu konu alıyor. İlginç bir şekilde 77 puan ile önceki iki yapımla aynı sırayı paylaşıyor.

7. Darkest Hour: A Hearts Of Iron Game

30 yıldan fazla süren bir iktidar var önünüzde. Ne yaparsınız? Yani mecburen yöneteceksiniz. Darkest Hour: A Hearts Of Iron Game, Birinci Dünya Savaşı’ndan Soğuk Savaş’a uzanan zaman aralığında bir ülkeyi yönetmenize olanak sağlıyor. Tabii bunu başarabilmek için oyunun mekaniklerine hakim olmanız gerekiyor. Sonra 81 Metascore’un nereden geldiğini anlıyorsunuz.

8. Toy Soldiers

Oturma odasına Dünya Savaşı cephesi kurduğunuzu hayal edin. Toy Soldiers size bunu vaat ediyor. Minyatür savaşçıların birbirini yok etmeye çalıştığı bir dünyada dalga dalga gelen düşmanları temizlemeniz gerekiyor. Sonra da 81 Metscore’a sahip olabilirsiniz.

9. Valiant Hearts: The Great War

Savaşın duygusal yönüne değinen fazla yapım görmeyiz oyun endüstrisinde. Birlikler harcanabilir kuvvetlerdir veya herkes bir ölüm, bir doğumdur. Valiant Hearts: The Great War, size bulmacalar ile ilerleyen hikayesinin içerisinde savaşın psikolojisine değinen bir evren sunuyor ve serinin birincisi olması beklenen yapının 2 puan altında kalarak 87 Metascore ile üçüncü sırada yer alıyor.

10. Battlefield 1

Fikir aynı olsa da tema farklı diyeceğiniz yapımlardan biri Battlefield 1. 2016 yılında yaptığı çıkıştan itibaren hala dolu serverlara sahip olmasını diğer Battlefield yapımlarından farklı bir anlayışı getirmesi sağlıyor. 89 Metascore ile ikinci sırada kendine yer buluyor.

11. The Last Express

The Last Express’in savaşın içeriği ile çok bir alakası yok aslına bakarsanız. Macera klasmanına yerleşen yapım 1997 yılında yaptığı çıkıştan ziyade modern platformlara gelişi ile tanındı. Birinci Dünya Savaşı’ndan yalnızca günler önce yapılan yolculuğu konu alan yapım 90 Metascore ile birinci sırada yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx