Refah Sınır Kapısı’nda son durum ne?

T24 Dış Haberler

Gazze Şeridi’nden İsrail yönetiminde olmayan bir bölgeye açılan yani Gazze’nin dünyayla tek bağlantısı olan geçiş noktası Refah Sınır Kapısı’nın uluslararası hayati insani yardımların Gazze’ye ulaştırılması için kullanılıp kullanılamayacağı hâlâ belirsizliğini koruyor. 

Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası yardım kuruluşları, Refah’tan bir yardım koridorunun oluşturulması yönünde çağrılar yapıyor. Türkiye de dahil olmak birçok ülkeden, Gazze Şeridi’ne ulaştırılması için gönderilen yardım tırları bekletiliyor.

Refah üzerinden Gazze’ye insani yardım da dahil olmak üzere geçişler için İsrail’in onayı gerekiyor.

Refah Sınır Kapısı, Hamas-İsrail savaşının patlak vermesinin ardından geçen Salı gününe kadar açıktı ancak pazartesi ve salı günleri İsrail tarafından üç kez bombalandıktan sonra kapatılmıştı.

ABD: Refah yeniden açılacak

Pazar günü ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Refah Sınır Kapısı’nın insani yardımların girişine izin verecek şekilde yeniden açılacağını açıkladı. Blinken, “Refah yeniden açılacak. Birleşmiş Milletler, Mısır, İsrail ve diğerleriyle birlikte yardımın içeri girmesi ve ihtiyacı olan insanlara ulaştırılması için bir mekanizma oluşturuyoruz” ifadelerini kullandı. 

ABD medyası da bu sabah saat 09.00 sularında birkaç saatliğine Refah Sınır Kapısı’nın yeniden açılacağını bildirdi. Yardım konvoyları da Gazze’ye girmek için sıraya girdi. Bu arada bazı yabancı pasaport sahiplerinin de sınır kapısı üzerinden tahliye edilmesi bekleniyordu ancak bu saate kadar Refah üzerinde ulaşan herhangi bir yardımın Gazze’ye ulaştırıldığına dair bir haber servis edilmedi.


Refah Sınır Kapısı önünde sıraya giren petrol tankerleri

İsrail’deki ABD Büyükelçiliği, Refah sınır kapısının Pazartesi günü sabah 9’da açılacağına dair basında çıkan haberlerle ilgili bir açıklama yayımladı ve henüz haberlerin doğrulanmadığını ve sınır kapısındaki durumun “değişken ve öngörülemez” olmaya devam edeceği yönünde uyarı ifadeleri kullandı. 

Reuters: Hem kapı açılacak hem ateşkes olacak

Bu açıklamaların ardından yine sabah saatlerinde Reuters, iki Mısırlı güvenlik kaynağına dayandırdığı haberinde; ABD, İsrail ve Mısır’ın Refah Sınır Kapısı’nın yeniden açılmasıyla aynı zamana denk gelecek şekilde Gazze’nin güneyinde yerel saatle sabah 9’da başlayacak bir ateşkes üzerinde anlaştığını duyurdu. 

Hamas ve İsrail tarafından yalanlama

Ancak Hamas’ın medya ofisi insani ateşkes konusunda anlaşmaya varıldığına dair bir bilgisi sahibi olmadığını açıkladı. 

Reuters ayrıca İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ofisinin Gazze’nin güneyinde ateşkes olmadığını açıkladığını duyurdu. 

Hamas yetkilisi İzzet El Reşik, bugün Reuters’a yaptığı açıklamada Mısır ile Refah Sınır Kapısı’nın açıldığı ya da geçici bir ateşkes sağlandığı yönündeki haberlerin doğru olmadığını söyledi. 

Beyaz Saray: Sınır kapısının bugün birkaç saatliğine açılmasını umuyoruz

Beyaz Saray Sözcüsü John Kirby, CNN’e verdiği mülakatta, Beyaz Saray yetkililerinin Mısır sınırındaki Refah Sınır Kapısı’nın bugün birkaç saatliğine açılarak bazı kişilerin Gazze’den ayrılmasına izin verilmesini umduklarını söyledi.


Refah’ta sınır kapısının açılmasını bebeğiyle bekleyen bir kadın

Mısır neden kapıyı kapalı tutuyor?

Konuya ilişkin soruları yanıtlayan Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi, Filistinlilerin Sina Yarımadası’na akın etmelerini istemediklerini söylemişti.

Kahire, Filistinlilerin Sina yarımadasına göçünün kalıcı hale gelmesinden korkarken, Filistinliler de İsrail’in Gazze’deki evlerine dönmelerine izin vermeyeceğinden endişe ediyor.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdel-Fatah al-Sisi geçen hafta Filistinlilerin Gazze’den göç etmesinin sonuçlarına ilişkin endişelerini dile getirerek, geçici olarak bile olsa Sina’ya yerleşmelerine izin vermenin İsrail’in boşaltılmış bir Gazze Şeridi’ni kontrol etmesine izin vermekle eşdeğer olacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx