Özel hastaneye ‘böbrek ticareti’ soruşturması

Hindistan Sağlık Bakanlığına bağlı Hindistan Ulusal Organ ve Doku Nakli Organizasyonu (NOTTO), düşük sosyoekonomik statüdeki kişilerden para karşılığı temin ettiği böbrekleri zenginlere sattığı ileri sürülen Apollo Hastanesi’nin hükümet tarafından incelenmesini istedi.

Talebin ardından yetkililer, hastane hakkında soruşturma başlattı.

Londra merkezli Sunday Telegraph, “dünyanın en büyük özel hastanelerinden birinin, para karşılığı böbrek satma işine karıştığı” iddiasını gündeme taşıyan haber yayımlamıştı.

Haberde Myanmarlıların para için organlarını satmaya teşvik edildikleri, “resmi evrakta sahtecilik” yapılarak organların akrabaya bağışlanmış gibi gösterildiği öne sürülmüştü.

Böbreklerini satanların çoğunluğunun Myanmarlı köylülerden oluştuğu belirtilen haberde, “Çaresiz genç Myanmarlı köylüler, ülkelerinden Apollo’nun prestijli Yeni Delhi’deki hastanesine getirilerek böbreklerini Burmalı zengin hastalara bağışlama şartıyla ödeme alıyor” iddiasında bulunulmuştu.

Apollo Hastanesi’nin parçası olduğu Indraprastha Medikal Limited Şirketi (IMCL), 4 Aralık’ta, bağışçıların bağışı alacak kişiyle akrabalık bağlarının varlığını kanıtlayan resmi belgeler sunması gerektiğini ve şirketin organ nakilleri için “tüm yasal ve etik gereklilikleri” yerine getirdiğini açıklamıştı.

Açıklamayı yapan IMCL sözcüsü, nakil işleminde iki tarafın da genetik testler dahil denetlemelere tabi tutulduğunu bildirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx