O Anlar Gündem Olmuştu! Fidan ve Blinken Tekrar Bir Araya Geldi

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Belçika’da ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüştü.

Bakanlığın X sosyal medya hesabından yapılan paylaşıma göre, Fidan, Brüksel’de düzenlenecek NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesinde ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile bir araya geldi.

Görüşmede Gazze’deki son gelişmeler ve İsveç’in NATO’ya üyelik süreci ele alındı.

Blinken, herkesin Gazze’deki kriz üzerine çalıştığına işaret ederek “Gelecek hazirandaki zirveye, (NATO’nun) 75. yıl dönümüne doğru ilerlerken burada, NATO’da (toplantısında) İsveç’in üyeliği dahil pek çok meselemiz var. Birçok diğer mesele ve Rusya’nın Ukrayna’ya karşı devam eden saldırıları var” dedi.

Bu konulardaki perspektiflerini paylaşma fırsatı için minnettar olduğunu belirten Blinken, “Önemli ve çok değerli NATO müttefiki Türkiye ile işbirliğimiz için de minnettarım” ifadesini kullandı.

Bakan Fidan da bugün NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmak için Brüksel’de bulunduklarını kaydederek “Önümüzde çok önemli konular ve hepimizin çok açık ve net görüşmelerde bulunacağımızdan eminim. Dostluğumuza ve işbirliğimize gerçekten değer veriyoruz” diye konuştu.

Fidan’ın vücut dilinin şifreleri daha sonra çözülmüştü. Hürriyet gazetesinin Ankara Temsilcisi Hande Fırat, Hakan Fidan’la Blinken arasındaki görüşmede Fidan’ın gündem olan vücut dilinin perde arkasını aktarmıştı.

Peki Fidan niye geri çekilmişti?

DİPLOMATİK NEZEKETSİZLİK

Blinken’ın aracı Dışişleri Bakanlğı’nın kapısına geldiğinde, her konuk bakana yapıldığı gibi Hakan Fidan aşağıya inerek, bakanlığın kapısının önüne çıktı. Ancak Blinken arabadan inmedi, telefonla konuşmakta olan Blinken arabadan çıkmayınca; Fidan da geriye dönerek içeri girdi. Diplomatik nezaketsizlik gösteren Blinken’ı içeride karşılayan Fidan, ABD Dışişleri Bakanı’nın öpme hamlesini de geri çevirdi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir