MUBI’nin kurucusu Türk’e Akademi’den davet geldi

Oscar törenlerini organize eden kurum olarak bilinen Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (Academy of Motion Picture Arts and Sciences), organizasyona katılmaları için bu yılın davetiyelerini sanat dünyasından çok sayıda isme gönderdi. O isimler arasına MUBI isimli dijital film platformunun kurucusu Efe Çakarel de girdi.

Temsiliyette eşitliği sağlamak için çeşitli kimlik ve cinsiyet kotaları uygulayan Akademi, 2023’te bünyesine katılması için 51 ülkeden 398 kişiyi davet etti.

Ranini’de yer alan habere göre, davet edilenlerin %40’ı kadın, %34’ü azınlığa mensup, %52’si ise ABD dışından kişilerden oluşuyor. 22’si Oscar sahibi ve 76’sı ise Oscar adayı olarak yer alıyor.

Ayrıca ‘yönetici’ bölümünde MUBİ’nin kurucusu Efe Egemen Çakarel, ‘görsel efektler’ bölümünde Arslan Elver de var.

Çakarel ve Elver, daveti kabul ederlerse Akademide Nuri Bilge Ceylan, Deniz Gamze Özçelik, Fatih Akın, Zeynep Atakan, Pınar Toprak, Gökhan Tiryaki ve Harika Uygur’un arasına isimleri eklenecek ve Oscar ödülleri için oy verme hakkına da sahip olacaklar.

Akademi’nin bu yıl davet ettiği oyuncuların arasında ise Bill Hader, Nicholas Hoult, Paul Mescal, Ke Huy Quan, Kerry Condon, Keke Palmer, Austin Butler, Stephanie Hsu, Selma Blair ve Raúl Castillo da yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx