Lokantada aşçılar patlıcanı böyle kızartıyor! Ne kararıyor ne de yağ çekiyor

Sebzelerle birlikte kızartılıp servis edilen, patates kızartmasıyla sunulan ve birçok çeşidi olan patlıcan neredeyse herkesin severek tükettiği bir sebze. Patlıcan kızartması yaparken en çok karşılaşılan iki sorun ise çok yağ çekmesi ve kararmaya başlaması.

Kızartma işleminde oluşan sorunlar hem görüntü olarak hem de lezzet olarak yiyecekleri etkiliyor. Patlıcan kızartmasının yağ çekme ve kararmaya başlamasını bazı yöntemler uygulayarak ortadan kaldırmak mümkün.

Tuzlu suda bekletin

Patlıcan kızartmasının yağ çekmemesi için ilk yapmanız gereken şey suda bekletmek. Öncelikle patlıcanları kabuklarından ayırıp dilimleyin. Ardından bir su dolu bir kabın içerisine tuz ilave ederken patlıcanları içerisine ekleyin.

Bir süre beklettikten sonra patlıcanları çıkarıp kağıt havlu yardımıyla kurulayabilirsiniz. Dilimlerin suyunu süzmek bu noktada oldukça önemlidir. Bu yöntemle birlikte patlıcanlar daha az yağ çeker.

Sirke katabilirsiniz

Kızartma yağına aşırı olmayacak bir miktarda sirke atmak, yağ çekme sorununu ortadan kaldırabilir. Aynı zamanda sirke, patlıcan kızartmasına farklı bir lezzet katar.

Ağırlık koymayı deneyin

Patlıcanları soyduktan sonra kağıt havluya dizip üzerine tuz serpmeyi deneyin. Ardından üzerlerine ağırlık yapacak herhangi bir şey koyun. 1-2 saat beklettikten sonra kızartabilirsiniz. Bu işlem, kızartırken yağ çekmesini engelleyecektir.

Fırınlayın

Daha az yağlı bir patlıcan kızartması tüketmek için patlıcanları fırınlamayı deneyin. Patlıcanları dilimleyerek az miktarda yağ ile fırına koyun. Daha sağlıklı ve az yağlı bir patlıcan elde etmiş olacaksınız.

Kızartırken teflon tava kullanın

Közlenmiş patlıcan sevenler için harika bir yöntem olan teflon tavada kızartma işlemi daha faydalı olur. Tavaya az miktarda yağ ekleyip patlıcan dilimlerini arkalı önlü kızartın. Yağ çekmeyen, köz tadı daha belirgin patlıcanlar elde edeceksiniz.

Patlıcanın kararması nasıl önlenir?

Patlıcanların kararması hem görüntü hem de lezzet olarak birçok kişiyi rahatsız edebilir. Kararma sorununu ortadan kaldırmak için limonlu ve tuzlu suda bekletebilirsiniz. Doğradığınız patlıcan dilimlerini limonlu ve tuzlu soğuk suda bekletmek. Bu işlem hem kararmayı hem de yağ çekmesini önleyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx