Koruma altındaki 16 depremzede çocuk hastanede öldü

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Ayşegül Yıldırım Kara, Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremlerin ardından koruma altına alınan çocukların durumunu paylaştı. Kara, koruma altına alınan 1912 çocuktan 1874’ünün, aradan geçen 1 yılda ailelerine teslim edildiğini söyledi.

Kara, çocuklardan 16’sının hastane sürecinde vefat ettiğini, 6’sının koruyucu aileye verildiğini, 15’inin bakanlık kuruluşlarında bakım ve korumaya alındığını, birinin ise tedavisinin hâlâ devam ettiğini belirtti.

“ÜÇÜNCÜ KİŞİLERE ÇOCUK TESLİM ETMEDİK”

Kara, depremde yakınlarını kaybetmiş, ailelerine ulaşılamayan ya da kimliksiz olarak nitelendirilen çocuklarla ilgili olarak da diğer bakanlıklarla ve kuruluşlarla birlikte hızlı bir çalışma grubu oluşturduklarını kaydederek şunları söyledi:

– Bu çalışma grubu üzerinden bu çocuklarla ilgili kimliklendirme çalışmalarını yapmak üzere çalışmaya başladık. Bu bağlamda bakanlığımızla irtibatlandırılan 1912 çocuğumuz oldu. Bu 1912 çocuktan 1874’ünü ailelerine kimliklendirme çalışmaları yaptıktan sonra geri gönderdik. Bu manada asla 3’üncü kişilere çocuk teslimi gerçekleştirmedik. Muhakkak bilimsel kanıtlarla hareket edip, bilimsel eşleşmelerle bu çocukları aileleriyle birleştirdik.

– Bu 1912 çocuktan 16 çocuğumuz ne yazık ki hastane sürecinde vefat ettiler. 6 çocuğumuz koruyucu aile yanında ya da evlatlık olarak aile odaklı hizmetlerimizden faydalandırıldılar. 1 çocuğumuzun da yine hastanede hala tedavisi devam ediyor. 15 çocuğumuz ise bakanlığımız kuruluşlarında bakım ve koruma altında.

Kara ayrıca travma sonrası stres bozukluğu yaşayan 4 bin çocuk için özel çalışma yaptıklarını da anlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx