FED Beklenen Belgeyi Yayınladı! İşte İçerikten Notlar

ABD Merkez Bankası (FED), yatırımcıların ipuçları için beklediği ‘Beige Book’u yayımladı. Kitaba göre, “genel ekonomik faaliyet Mayıs sonundan bu yana hafif bir artış gösterdi.

FED, merakla beklenen Beige Book’u yayımladı

Kitap, tüketici harcamalarına ilişkin raporların karışık olduğunu söylüyor. Ayrıca, büyümenin genel olarak tüketici hizmetlerinde gözlendiğini belirtiyor. Ancak bazı perakendecilerin ihtiyari harcamalardan uzaklaştığını ifade ediyor. Bej Kitap, 25-26 Temmuz tarihlerinde yapılacak bir sonraki FOMC toplantısı için kullanılacak. FED, kitapta istihdamın ılımlı bir şekilde arttığını ve fiyatların genel olarak ılımlı bir hızda yükseldiğini belirtiyor. Bunun yanında, bazı Bölgeler’in artış hızında bir miktar yavaşlama kaydettiğini not düşüyor. Bej Kitap’tan önemli çıkarımlar:

  • Ticari faaliyetler son haftalarda hafif bir hızda genişledi. İstihdamda mütevazı artışlar kaydetti. Ayrıca, fiyatlar aşağı yukarı eşitlendi. Perakende satışlar ılımlı bir şekilde arttı ve turizm yatay seyretti. Bu nedenle tüketici harcamaları küçük bir farkla arttı.
  • İmalatçılar karışık sonuçlar bildirdi. Ancak satış büyümesi ortalama olarak ılımlıydı.
  • Konut satışları Mayıs ayında bir önceki aya göre hafif bir artış gösterdi. Ancak mevsim normallerinin altında kaldı.
  • Gayrimenkul dışındaki kişiler arasında görünüm çoğunlukla iyimserdi.
  • İstihdam ılımlı bir şekilde arttı. Ayrıca, işgücü piyasasındaki dengesizliklerin daha da azalmasıyla ücret artışı ılımlı seyretmeye devam etti.
  • Ücret artış oranları daha ılımlı seviyelere gerilemeye devam etti. Bu nedenle, ücret baskıları istikrarlı veya çoğu durumda azalıyor olarak tanımlandı.
  • Maliyet baskıları daha da azaldı. Bu yüzden, bazı istisnalar dışında fiyatlar çoğunlukla istikrarlı seyretti.
  • Görünüm, ileriye dönük olarak fiyat baskılarının daha da ılımlılaşmasını gerektiriyor.

ABD Doları, büyük ölçüde ABD enflasyon verilerinden etkilenerek Çarşamba günü sert bir düşüş gördü. DXY %1’den fazla gerileyerek Nisan 2022’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Mike McGlon, kripto için potansiyel riskler konusunda uyarıyor

Bloomberg analisti Mike McGlone, ekonomik durgunluklar sırasında kripto para birimlerinin potansiyel risklerine ilişkin endişelerini dile getiriyor. McGlone, Bitcoin de dahil olmak üzere kripto para birimlerinin bu risklere karşı özellikle hassas olduğunu vurguluyor. Ekonomik gerileme dönemlerinde kripto para birimleri en riskli varlıklardan biri haline geldi. Ancak McGlone, Bitcoin’in tüm dijital varlıklar arasında en az endişe verici göründüğünü söylüyor. Ayrıca, çalkantılı ekonomilerde daha dirençli ve istikrarlı olabileceğini öne sürüyor.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, kripto paralar, zorlu piyasa koşulları ve merkez bankası likidite enjeksiyonlarından kaynaklanan düşük faiz oranları nedeniyle durgunluk dönemlerinde riskli varlıklar olarak dikkat çekti. McGlone’un gözlemi, ekonomik daralmalar sırasında kripto para birimlerinin piyasa dalgalanmalarına karşı kırılganlığını vurguluyor.

Birçok kişi Bitcoin’i genel finansal piyasa dalgalanmalarına karşı bir koruma olarak görüyor. Durgunluk dönemlerindeki performansı, Federal Reserve faiz oranı kararlarına ve kripto para piyasasını etkileyen diğer ekonomik faktörlere yakından bağlı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx