Depremin üzerinden 5 ay geçti: Hatay’da ‘sağlık’ krizi

Kahramanmaraş merkezli depremlerin üzerinden yaklaşık 5 ay geçti. Bölgede hâlâ barınma, temiz su ve gıda yoksunluğu gibi başlıca sorunlar güncelliğini koruyor. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), depremin yıkıcı etkisini gösterdiği Hatay’daki sağlık kurumlarının faaliyetleri ve sağlık emekçilerinin çalışma koşullarını anlatan bir rapor hazırladı. Depremden sonra hastanelerde bir yoksunluk durumu olduğuna vurgu yapılan raporda sağlık hizmetinin etkili bir biçimde verilemediğine dikkat çekildi.

‘YOĞUN BAKIM YOK’

Raporda, sağlık kurumu ve hastanelerdeki eksiklikler sıralandı. Defne Devlet Hastanesi’ndeki sorunlar şu ifadelerle anlatıldı: “Defne Devlet Hastanesi’nde acil giriş alanı yok, bekleme salonu yok, yoğun bakım ünitesi yok. Sürekli elektrik kesintileri yaşanıyor, bu nedenle sağlık ekipmanları her zaman çalışmıyor. Bu kurum hastaneden ziyade yalnızca birinci basamak sağlık hizmetlerini (ayakta teşhis ve tedavi) verebiliyor.”

‘KANSER RİSKİ VAR’

Bölgede kurulan sahra hastaneleriyle ilgili de eksikliklere vurgu yapılan raporda, “Sahra hastanelerinde de hijyen sorunları had safhada. Sahra hastanelerinin bazılarında acil laboratuvarı yok. Amaliyathanelerde sterilizasyon sorunu var. Röntgen biriminde yalıtım sorunu var bu da ilerleyen süreçte sağlık emekçilerinin kansere yakalanmasına neden olabilir” denildi.

Samandağ Devlet Hastanesi’ndeki eksikliklere de dikkat çekilen raporda, “Hastanede kardiyoloji ve nöroloji uzmanı yok. MR cihazı ve anjio ünitesi yok. Laboratuvar çalışsa da deprem öncesi tetkiklerin tümü yapılamıyor. İkinci basamak yoğun bakım yok. Çalışan sağlığı açısından birçok problem var. Ortopedi odasının havalandırması olmadığı ve söz konusu odada pansuman yapıldığı için bu durum çalışanların sağlığını tehdit ediyor. Pansuman yapılan hastalar da enfeksiyon riskiyle karşı karşıya. Etkili bir sağlık hizmeti verilemiyor” denildi.

‘EKSİKLİKLER GİDERİLMEDİ’

Rapor sağlık emekçilerinin çalışma ve yaşam koşullarına ilişkin de çarpıcı detaylar içeriyor. Depremden sonra karar mekanizmasının işlemez hale geldiğine vurgu yapılan raporda, “Kentte nitelikli sağlık emekçileri var ancak çalışanlar uygun bir çalışma çizelgesiyle hizmet vermeye yönlendirilmiyor. Sağlık emekçileri ile sorunlar ve çözüm üzerine konuşulmuyor, sürece dahil edilmiyorlar. Ayrıca ödemeler konusunda sağlık emekçilerine ayrıcalık tanınmadı, ödeme tavandan değil ortalamadan verildi, ek mesai ücreti ödenmedi. Barınma ve beslenme konusunda birçok eksiklik söz konusu. Yemekler sağlıksız ve doyurucu değil. Sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin barınma sorunu da çözümlenebilmiş değil” ifadeleri yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx