Bloomberg Analisti, Bitcoin Rallisi Görüyor! Fakat…

Bloomberg analisti Mike McGlone, Bitcoin’in arkasındaki son rüzgarın 40.000 dolara varabileceğini görüyor. Fakat, ABD’deki yaklaşan durgunluğun kripto paraları destekleyeceğine şüpheyle yaklaşıyor…

Bitcoin boğaları 30.000 doları destek olarak korumaya çalışıyor

Lider kripto, 15 Haziran ile 23 Haziran’ın ansız rallisiyle 31.000 doların üzerine tırmandı. Uzun bir aradan sonra haftalık kazancı %15’in üzerinde yeşil yazdırıyor. Son koşu, ayılar için ansız 165 milyon dolarlık tasfiyeye yol açtı. Şimdi, bundan sonra 20.000 dolara geri döneceği veya 40.000 dolara tırmanacağını tartışılıyor.

Bu noktada, Bloomberg analisti Mike McGlone, BlackRock spot Bitcoin ETF dahil olmak üzere birkaç Bitcoin ETF’sinin piyasaya sürülmesinin, Bitcoin’i ABD’deki ilk durgunluk, potansiyel hisse senedi ayı piyasası ve şahin merkez bankalarıyla yüzleşmekten korumayacağını savunuyor. Güncel analizlerinde, Bitcoin’in bu gelişmeler ışında 20.000 mi yoksa 40.000 dolar mı gideceğini tartıştı.

Bu esnada yatırımcılar, potansiyel bir ekonomik durgunluktan kaynaklanan düşüş baskısı ve sermaye talebini azaltmayı amaçlayan merkez bankası faaliyetinin artması nedeniyle Bitcoin’in 30.000 dolar direncinin üzerinde işlem yapma gücüne sahip olup olmadığını sorguluyor. Son Bitcoin ETF’den ilham alan ralliye yanıt olarak McGlone, şunları söylüyor:

ABD’deki fiziksel Bitcoin ETF’lerinin an meselesi olduğuna inanıyoruz. BlackRock’ın böyle bir fon başlatma başvurusu bu süreci hızlandırmış gibi görünüyor, ancak 2023’te bir lansman gelmeyebilir ve Bloomberg Economics, ABD’nin önümüzdeki aylarda resesyona yönelmesini bekliyor.

Faiz artışı, zayıf ABD doları, zirveye ulaşan Nasdaq en büyük engeller

Mike McGlone, Bitcoin’in 40.000 dolar yolculuğunda önüne çıkacak bazı engellerde bahsetti. Tecrübeli analist, ABD Merkez Bankası Fed’in bu yıl devam eden faiz oranı artışlarına dikkat çekiyor. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere Başkan Jerome Powell, 14 Haziran’da enflasyonu yüzde 2 seviyelerine düşürmek mücadele edeceklerini söylemişti.

Bunlarla birlikte McGlone, zayıf ABD doları likiditesine ve zirveye ulaşan Nasdaq 100 hisse senedi endeksinin yaklaşan Bitcoin rallisinin önündeki en büyük engeller olduğunu söylüyor. Analizlerinde, “Risk piyasaları ABD’de ılımlı bir resesyon ve Fed’in gevşemesi umutlarıyla sıçramış olsa bile, çoğu merkez bankasının Haziran’da sıkılaştırmaya devam etmesiyle birlikte likiditedeki çekişmenin hala devam ediyor olması, bir ters rüzgar olabilir” diye yazdı.

Bu arada, Cubic Analytics’in kurucusu Caleb Franzen, McGlone’un analitiğini büyük ölçüde destekliyor. Ek olarak, Bitcoin için 31.000 ila 35.000 dolar arasındaki ana direnç bölgesini vurguluyor.

Franzen, “Burası son iki yıldaki fiyat yapısına dayalı olarak Bitcoin için bir sonraki önemli kıskaç bölgesi. Bu kırmızı bölgeye girerken yükseliş eğilimi göstermem gerekiyor. Ancak burada potansiyel direnç tehdidini kabul etmeliyiz. Muhtemelen en iyisi burada kovalamamak. Bu nedenle arkanıza yaslanın ve gösterinin tadını çıkarın” diye yazdı.

Son olarak, 4,5 milyar dolarlık 145.000’den fazla BTC opsiyonunun süresi 30 Haziran’da sona ermek üzere. Ancak analistler, genel kısa vadeli teknik avantaj nedeniyle BTC fiyatı konusunda yükselişe devam ediyor. Kripto eleştirmeni Peter Schiff ise piyasadaki son koşuyu ‘ralli sonu’ olarak yorumladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx