Bitmek bilmeyen toplu mesajlar: Bu defa da imam hatipler

Yurttaşları telefonlarından bezdiren otomatik kısa mesajlara (SMS) her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Konuyla ilgili yasal düzenlemeler yapılmasına rağmen telekomünikasyon şirketleri ilgili düzenlemelere ya uymuyor ya da eksik uyguluyor…

SMS gönderen tarafların, yurttaşların iletişim bilgilerine nasıl eriştiği ise ayrı bir sorun. Her gün izinsiz gönderilen onlarca SMS, “Kişisel veriler korunmuyor mu?” dedirtiyor.

Son olarak yurttaşlara izni dışında “Türkiye İmam Hatipliler Birliği” adına Muhammet Samet Akkaya imzasıyla SMS gönderilmesi tepkilere neden oldu. Kurumsal sitelerinde iletişim adresi olarak yalnızca “Ankara” yazan Birliğin “hakkımızda” sayfasında ise herhangi bir içerik bulunmuyor.

İşte o SMS:

KİŞİSEL VERİLER KORUNMUYOR MU?
Hukuken telefon numaraları kişiye özel olduğu için “kişisel veri” niteliğinde kabul ediliyor. Toplu SMS için telefon numaralarının kişilerin rızaları dışında ele geçirilmesi veya yayılması halinde TCK 136 kapsamında “Verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme suçu” oluşuyor.

Gönderilen toplu SMS’lerde ayrıca, 15 Temmuz 2015 tarihinde resmi gazetede yayınlanan Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmeliğe göre kullanıcıların ticari elektronik iletilerinde gönderdikleri kişilere gönderim listesinden çıkma seçeneği sunması zorunlu. Gönderimlerde alıcıların istedikleri zaman bu listeden kolay ve ücretsiz şekilde çıkabilmesi gerekiyor. Fakat telekomünikasyon şirketlerinin bu kurala da uymadığı görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx