Bakan Ersoy Türkiye’ye en çok ziyaret eden ülke vatandaşlarını açıkladı

Türkiye, 2023 yılında hedeflenen 60 milyon turist rakamına yaklaştı. 2023 yılında Türkiye’yi tercih eden toplam ziyaretçi sayısı 56 milyonu aştı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının verilerine göre, 2023 yılında toplam 56 milyon 695 bin 837 ziyaretçi ağırlandı.

En çok ziyaretçi Rusya’dan

Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında ilk sırada Rusya Federasyonu oldu. Almanya ikinci, İngiltere (Birleşik Krallık) ise üçüncü oldu. İngiltere’yi Bulgaristan ve İran izledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy: Yeni rekorlara imza atacağız

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2024 yılı turizm hedeflerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Ersoy’un açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“Geçen yıl pandemide çok başarılı bir süreç yürüten Türkiye, 46,5 milyar dolar rekor bir gelir elde etmişti. Ve hatta ziyaretçi sayısı olarak pandemi öncesi 6. olan sırayı 4.’lüğe kadar çıkarmıştık.”

60 milyar dolar hedefi

“Turist sayısı 2023’te yüzde 10 artışla 56,7 milyon kişi oldu. 60 milyon ziyaretçi 60 milyar dolar hedefiyle 2024’te yeni rekorlara imza atacağız.”

“2028’de Türkiye’nin 100 milyar dolarlık gelir hedefi var. Gelir hedefimizi yakalayabilmemiz için kişi başı gecelik gelirde ortalama yüzde 6 artışla 130 dolarlı rakamlara getirmemiz kişi başı ziyaretçi sayısını ortalama yüzde 7’lik artışla 56,7 milyondan 80 milyon sayılarına çıkarmalıyız.”

Kişi başı harcama hedefi 106 Dolar

“2023 yılında kişi başı gecelik harcama 99 dolar oldu. 2024 yılında kişi başı gecelik harcamanın 106 dolara çıkmasını bekliyoruz. 2023 yılında ortalama kalış süresi 10,8 geceden 9,8 geceye indi.”

ABD ve Kanada pazarı hedefleniyor

“Yeni pazarlara konsantrasyonumuzu artıracağız. İskandinavya pazarı var. Bu sene yüzde 23’lük İsveç pazarında, yüzde 15’lik Finlandiya pazarında büyüme hedefliyoruz.

Esas önemli olan iki tane yeni destinasyonumuz var. Birinci pazar Kuzey Amerika. ABD pazarında yüzde 31, Kanada pazarında yüzde 41’lik büyüme hedefliyoruz. Çin’de yüzde 102’lik büyüme bekliyoruz.”

Gece müzeciliği başlıyor

“Turisti otelin dışına çıkarmamız ve 12 ay boyunca getirmemiz gerekiyor. Buradaki en önemli silahımız arkeolojimiz. Son 60 yılda arkeoloji adına yapılacak işi dört yılda gerçekleştireceğiz. Antik kentlerimizde gece müzeciliği 2024 yaz sezonu itibarıyla başlatılacaktır.”

Gece müzeciliği nedir?

Gece müzeciliği, müze ve kültür mirası alanlarının normal çalışma saatleri dışında, genellikle akşam saatlerinden itibaren gece boyunca özel etkinlikler ve programlarla ziyaretçilere açık olması anlamına gelir. Geleneksel müzecilik anlayışının dışında, gece müzeciliği çeşitli etkinlikler ve atmosferle müze deneyimini farklılaştırmayı amaçlar.

Gece müzeciliği, özellikle şehirlerde ve turistik bölgelerde, ziyaretçi sayısını artırmak, kültürel etkileşimi teşvik etmek ve müze deneyimini daha çeşitli hale getirmek amacıyla yaygınlaşmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx