Altın, Orta Doğu gerilimiyle tekrar yükselişte

Altın, ABD’nin Orta Doğu’ya füze konuşlandırdığına ilişkin haber ile yeniden yükselişe geçti.

Spot altın haftanın 4. işlem gününde yüzde 0,3 artışla 1.985 dolar seviyelerinde işlem görüyor. The Wall Street Journal’ın (WSJ) ABD’li ve İsrailli yetkililere dayandırdığı haberinde, Gazze’ye kara harekâtı öncesi İsrail’in, ABD’nin bölgedeki birliklerini korumak için hava savunma sistemleri kurmasını beklemeyi kabul ettiği belirtildi.

ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon), bölgede yaklaşık bir düzine hava savunma sistemi kurmaya hazırlandığı ifade edilen haberde, böylece ABD’nin Irak, Suriye, Kuveyt, Ürdün, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndekiler de dahil olmak üzere bölgedeki tüm birliklerin füzelerden ve roketlerden korumayı hedeflediğine işaret edildi. Spot piyasalarda altın, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e düzenlediği saldırıdan bu yana yüzde 8’den fazla yükseldi.

Phillip Nova Kıdemli Piyasa Analisti Priyanka Sachdeva, Orta Doğu’da artan jeopolitik gerilime ilişkin belirsizliğin, yatırımcıların riskli varlıklardan kaçınmasına sebep olduğunu söyledi.

Öte yandan Sachdeva değerlendirmesinde piyasaların, bugün açıklanacak ve Fed’in bir sonraki hamlesine ilişkin ipuçları verecek olan 3. çeyrek gayri safi yurt içi hasıla verilerine odaklandığını belirtti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx