AK Partili belediyenin Atatürk afişi tepkilerin ardından kaldırıldı

Bursa’da AK Partili Mustafakemalpaşa Belediyesi’nin 24 Kasım Öğretmenler günü için bastırdığı afiş tartışmalara neden oldu.

Sözcü’den Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte Hababam Sınıfı karakterlerinden Kül Yutmaz, Badi Ekrem, Mahmut Hoca, Yıldız Savaşları (Star Wars) karakterlerinden Yoda Hoca ve Ninja Kaplumbağalar çizgi filmindeki Splinter Usta karakterinin yer aldığı afişte “Bazı öğretmenlerin yeri çok ayrıdır. 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun” ifadeleri yer aldı.

‘İĞRENÇ, MİDEM BULANDI, AHLAKSIZLIK’

Tepki çeken afişi sosyal medyadan paylaşan Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, “Bursa Mustafakemalpaşa’nın AKP’li Belediye Başkanı 24 Kasım Öğretmenler Günü için astırdığı ve sonra toplattığı afiş. Atatürk’ün arkasında Hababam sınıfının ve Hollywood filmlerinin öğretmen karakterlerinin fotoğrafları var. İğrenç. Midem bulandı. Ahlaksızlık. Atatürk’e ve öğretmenlerimize özellikle de şehit öğretmenlerimize büyük saygısızlık” diyerek tepkisini dile getirdi.

‘HEPİMİZİ YÜREKTEN YARALAMIŞTIR’

İYİ Parti İlçe Başkanı Tevfik Demir’de afişe tepki göstererek, “Cumhuriyetimizin 100. Yılında resmî kutlamaların daha hassas ve duyarlı yapılması gerektiği düşüncesindeyim. Kurucumuz ve Baş öğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün aziz hatırasına hakaret sayılacak bu kutlama afişi hepimizi yürekten yaralamıştır. Tüm şehit öğretmenlerimizin ve emekleri ile Ülkemizin geleceğini inşa eden tüm öğretmemelerimizin saygıyla anılması gereken bir haftada bu tarz ciddiyetsiz bir paylaşım kabul edilemez” dedi.

‘GENÇLER İÇİN BİR GÜNLÜK FARKINDALIK İÇİNDİ’

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, ise eleştirilere verdiği yanıtta, “Biz öğretmenler gününü bir gün değil, bir hafta olarak planladık. Bu afiş bir günlük idi ve gençlere farkındalık içindi. Sadece bir gün kaldı. O afişi de kaldırdık. Yerine de yeni bir afiş astık” şeklinde konuştu.

AFİŞ KALDIRILDI

Afiş tepkilerin ardından kaldırıldı ve yeni bir afiş hazırlandı. Yeni afişte Atatürk’ün kara tahtaya alfabeyi yazdığı fotoğrafı kullanılarak, “Cumhuriyet; sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister” sözü aktarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx