Zelenskiy’den ‘Ukrayna toprak vermeli’ imasında bulunan Kissinger’a reaksiyon

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, “Ukrayna’nın Rusya ile barış mutabakatına varmak için topraklarının bir kısmından vazgeçmeli” imasında bulunan eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger’in kelamlarını, 1930’larda Nazi Almanya’sını yatıştırma siyasetine benzetti.

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, Davos Zirvesi’nde “Ukrayna’nın Rusya ile barış muahedesine varmak için topraklarının bir kısmından vazgeçmeyi kabul etmesi gerektiğini” ima eden eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger’e reaksiyon gösterdi.

“Dünyanın Ukraynalıların cüretine hazır olmadığı ortaya çıktı” diyen Zelenskiy, “24 Şubat’ta her şeyin nasıl başladığını hatırlayın, dünyadaki birçok kişi Ukrayna’nın büyük çaplı bir savaşa dayanabileceğine bile inanmadı. Neden böyleydi? Zira devletimizin potansiyelini değerlendirirken kuşku duyan tüm bu beşerler yanıldıkları için değil, birçoğu Ukrayna’yı hesaba katmak istemedikleri için bu türlü oldu. Ukrayna’yı hesaba katmak üzere bir alışkanlıkları yoktu” tabirlerini kullandı.

Kissinger’in görüşlerini 1938’de Nazi Almanyasının yatıştırılmasına benzeten Zelenskiy, 1938’de İngiltere, Fransa, İtalya ve Almanya tarafından imzalanan, Nazi Almanya’sının Çekoslovakya’nın batısındaki toprakları ilhak etmesinin yolunu açan Münih Anlaşması’na atıfta bulunarak, “Kissinger’ın takvimi 2022 değil, 1938 üzere görünüyor ve Davos’ta değil, o vaktin Münih’inde bir dinleyici kitlesiyle konuştuğunu sanıyordu. Bu ortada 1938 yılında Kissinger, ailesi Nazi Almanya’sından kaçarken 15 yaşındaydı ve her şeyi kusursuz bir halde anladı. Kissinger, o vakit kimseden, kaçmak yahut savaşmak yerine Nazilere ahenk sağlamanın gerekli olduğunu duymadı” dedi.

Eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda Ukrayna’nın topraklarının bir kısmını Rusya’ya bırakması gerektiğini ima ederek Ukrayna’nın Rusya’nın kaidelerini kabul etmesi gerektiğini söylemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.