Yeni Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu: Faiz hemen inmez

Kavcıoğlu’nun piyasaların çöktüğü geçen hafta boyuncu sessiz kalması eleştirilmişti. 

Haftalık repo (politika) faizini yüzde 17’den yüzde 19’a çıkardığı için 20 Mart 2021’de gece yarısı azledilen Naci Ağbal’ın yerine Merkez Bankası (TCMB) Başkanı olarak tayin edilen Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu ilk kez konuştu.

Piyasaların dikkatle takip ettiği veri ajansı Bloomberg’in sorularını yazılı olarak cevaplandıran Kavcıoğlu, faiz indirimine başlanacağını ima etti.

Kavcıoğlu, “Nisan veya sonrasındaki aylarda Para Politikası Kurulu (PPK) kararıyla ilgili hemen faiz indirilecek şeklinde önyargılı bir yaklaşımı doğru bulmuyorum.” ifadelerini kullandı. Yedi üyeden müteşekkil PPK, 15 Nisan’da Kavcıoğlu’nun başkanlığında toplanacak.

“Yeni dönemde de kararlarımızı kurumsal bir para politikası anlayışıyla enflasyondaki düşüşün kalıcılığını sağlayacak şekilde almaya devam edeceğiz.” diyen Kavcıoğlu, “Bu çerçevede şu ana kadar atılmış olan politika adımlarının etkilerini de gözlemleyeceğiz.” dedi.

“MERKEZ BANKASI YÜZDE 5 ENFLASYON HEDEFİNE SIKI SIKIYA BAĞLI”

Kavcıoğlu, Merkez Bankası’nın yüzde 5 enflasyon hedefine sıkı sıkıya bağlı olduğunu dile getirdi.

Kavcıoğlu’nun TCMB Başkanlığına atanmasından hemen önce Naci Ağbal başkanlığındaki Para Politikası Kurulu politika faizini beklentilerin üzerinde artırmıştı. Ağbal’ın görevden alınmasıyla para politikasında da ani bir değişiklik olabileceği belirtilmişti.

2003-215 yılları arasında Halkbank’ta genel müdür yardımcısı olarak görev yapan Kavcıoğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AKP) 26’ncı Dönem’de Bayburt milletvekili olarak seçilmişti.

Kavcıoğlu’nun göreve geldiği tarihi müteakip ilk işlem gününde (22 Mart 2021 Pazartesi) dolar 8,47 TL’ye kadar yükselmiş, Borsa İstanbul (BİST) 100 endeksi yüzde 10 değer kaybetmişti.

Bugün Türkiye saati ile 09:00’da dolar 8,06 TL’den, euro 9,50 TL’den satılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir