Yapay zekanın bilinmeyen yönleri neler?

Microsoft Research departmanında çalışan Kate Crawford, ilginç bir kitap hazırlayarak piyasaya sundu. Yapay zeka atlası isimli kitabı çok ses getirecek gibi görünüyor. Onun bu kitapta yapay zekayı övdüğünü düşünebilirsiniz. Ancak Microsoft çalışanı tam tersini yaptı diyebiliriz.

Kitap eleştirmenleri ve teknoloji araştırmacıları tarafından incelenen kitap oldukça ilginç detaylara sahip. Öncelikle kitabın yazarı yapay zekaya pek inanmadığını ifade ediyor. Ona göre yapay zeka olarak ifade edilen sistem aslında hem yapay değil hem de zeki değil. İşin çok daha farklı boyutlarını anlattı diyebiliriz.

Yapay zeka özerk ve otomasyon gösteren şeyin aslında insanlar olduğu ifade edildi. Ona göre ortada otomasyon yok. Yani yapay zeka sistemleri kendiliğinden hareket edemiyor. Bunlar tamamen insanlar tarafından yönlendiriliyor.
Kate Crawford tarafından yazılan kitapta aynı zamanda doğal kaynaklar sayesinde yapay zekanın üretildiği ifade ediliyor. Böylece onun yapay olmadığı ortaya çıktı. Peki Microsoft çalışanı neden böyle bir açıklama yapma gereği duydu? Henüz Microsoft şirketinde çalışmaya devam eden Crawford, önyargıların bitirilmesi gerektiğini düşünüyor.

Bazı insanların yapay zekayı adeta kurtarıcı gibi görmesi onun bu kitabı yazmasında etkili oldu. Ayrıca geliştirilen yapay zeka sistemleri insanları cinsiyetlerine veya ten renklerine göre sınıflandırıyor. Bu durumda aslına bakacak olursak yapay zeka bir siyaset malzemesi haline gelmiş oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir