Yabancılar sattıkça Borsa çöküyor

Borsa İstanbul’da (BİST) yabancı yatırımcıların payı 2001 Krizi’ndeki oranını bile gerisine düştü. 2001’de yüzde 49’a gerileyen yabancı payı 2021 yılı mart ayında yüzde 42’ye indi.

Almanya’nın finans devi Deutsche Bank, BİST’e dair yayımladığı raporda yabancıların geçen hafta Türkiye piyasalarında 750 milyon ila 1 milyar dolar hisse senedi sattığını kaydetti. Tahvil piyasasından ise 500 ila 750 milyon dolar seviyesinde çıkış olduğu tahmin ediliyor.

ŞAHAP KAVCIOĞLU KARARI AMERİKA’YA MİSİLLEME Mİ?

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 20 Mart’ta Naci Ağbal’ı Merkez Bankası (TCMB) başkanlığı görevinden alarak yerine Halkbank’ın eski genel müdür yardımcısı Şahap Kavcıoğlu’nu tayin etmişti.

3 Mayıs’ta Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Halkbank Davası’nda jürili duruşmaların başlaması beklenirken, yatırımcılar Kavcıoğlu’nun Türkiye’de paranın patronu olmasının okyanus ötesi ile ipleri daha da germesinden endişe ediyor.

Ağbal’ın politika (haftalık repo) faizini yüzde 17’den yüzde 19’a çıkardığı için azledildiği iddialarının hemen akabinde BİST 100 endeksi yüzde 10 değer kaybetmiş, Hazine’nin 2 yıllık borçlanma maliyetini belirleyen gösterge tahvilin faizi ise 400 puanın üzerinde yükselerek yüzde 19’a yaklaşmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir