Xiaomi’den konuşma bozukluğu olan bireylere yardımcı teknoloji

Pekin, Çin, 19 Mayıs 2022 – IoT platformu ile bağlanan akıllı telefonlar ve donanımlar geliştiren tüketici elektroniği ve akıllı üretim şirketi olan Xiaomi, erişilebilirlik alanına yönelik   geliştirdiği ileri seviye algoritma uygulamasını ve konuşma teknolojisini tanıttı. Xiaomi AI Lab’ın geliştirdiği spontane şeklindeki Metin Okuma teknolojisi, konuşma bozukluğu olan şahıslar için eşsiz ve özelleştirilmiş bir ses üretiyor.

Konuşma bozukluğu çeken şahıslar, monoton bir elektronik ses yerine “kendi seslerini” kullanarak diğerleriyle bağlantı kurabiliyor. Xiaomi Teknik Komitesi tarafından yönetilen “Own My Voice” ön araştırma projesinin bir modülü olan bu başarılı teşebbüs, Xiaomi’nin “İyilik için teknolojiye bağlılığını” ve “Dünya genelinde herkesin yenilikçi teknolojiler aracılığıyla daha âlâ bir hayat sürmesine imkan tanıma” misyonunu gerçekleştirmeye yönelik kararlılığını gösteriyor.

Xiaomi neden bu projeyi başlattı? 

İnsanları önemseyen Xiaomi, teknoloji inovasyonlarıyla insanların farklı muhtaçlıklarını karşılamaya çalışıyor. Konuşma bozukluğu olan birçok kişinin günlük irtibatta eşsiz seslere sahip olma isteğini gören Xiaomi, kullanıcıların kendi seslerine sahip olmaları için “Own My Voice” proje takımını kurdu. Xiaomi Corporation Teknoloji Komitesi Uygunluk için Teknoloji Organizatörü Zhu Xi, “Kişilerin taleplerine karşılık vermek üzere teknoloji inovasyonlarının bize sağladığı birçok bedeli keşfetmekten büyük heyecan duyuyoruz” dedi.

Xiaomi projeyi nasıl hayata geçirdi?

Xiaomi, konuşma bozukluğu çeken kişi için en uygun ve şahsileştirilmiş sesin oluşturulabilmesi ismine şirket bünyesinde 200’den fazla gönüllüyle birlikte çalıştı. Gönüllülerin bağışladığı seslerin özelliklerini konuşma bozukluğu çeken bireylerin sesleriyle eşleştirmek için ses izi eşleştirme algoritması kullanıldı. Bu yaklaşımla, konuşma bozukluğu çeken kişinin ses referansının temel sesi olarak en uygun ses bulundu. Ferdileştirme ve ferdî kapalılık göz önünde bulundurularak seçilen gerçek ses, yeni ve özgün bir ses oluşturmak için karmaşık bir akustik modifikasyonla manipüle edildi. 

Daha sonra, yapay zeka modelini eğitmek için spontane stilde metin okuma teknolojisi kullanılarak, yeni sesin kademeli olarak bir insanın hislerini ve tonunu gerçek bir formda tabir edebilen doğal bir ritim ve tonlama kazanması sağlandı.

“Own My Voice” projesi, sentezlenen sesin özgünlüğünü, güvenliğini ve son derece özgün olmasını sağlamak için Xiaomi’nin kendi geliştirdiği konuşma teknolojisini bir ortaya getirerek konuşma bozukluğu olan bireyler için şahsileştirilmiş konuşma sentezi konusunda bir çığır açıyor.

Proje neden değerli?

Projenin omurgasını, Xiaomi AI Lab bünyesinde çalışan bir küme konuşma teknolojisi uzmanı oluşturuyor. 2017’den bu yana, Milletlerarası Akustik, Konuşma ve Sinyal Sürece Konferansı (ICASSP) üzere en âlâ memleketler arası konferanslarda konuşma üzerine 37 bildiri yayınladılar. “Own My Voice” projesinin başarısı, temel olarak bu uzmanlar tarafından geliştirilen spontane stilinde Metin Okuma teknolojisine bağlı.

Spontane usulde Metin Okuma teknolojisi, sentezlenen sesi tonlama, duraklatma, sürat ve öbür özellikler bağlamında gerçek bir insan sesi haline getiriyor. bu, elektronik sesin monoton ve doğal olmayan hissini daha doğal bir sesle değiştiriyor. Şu an bu teknoloji, Xiaomi’nin yapay zeka takviyeli sesli asistanı Xiaoai ile donatılan birçok akıllı aygıtta kullanılıyor. “Own My Voice” projesi, spontane şekildeki Metin Okuma teknolojisinin erişilebilirlik alanlarında geniş çapta benimsenebileceğini ve kullanıcı tecrübesini güzelleştirebileceğini gösteriyor.

Zhu Xi, “Azınlık kümelerinin gereksinimlerini erken bir basamakta fark edip karşılarsak, teknolojinin yayılma süreci kıymetli ölçüde kısalabilir. Bu, yeni teknolojilerin yararlarının özel gereksinimleri olan şahıslar için gecikme olmadan erişilebilir olmasına imkan tanır” dedi.

Xiaomi, ilerleyen süreçte konuşma bozukluğu yaşayan bireylerden geri bildirim almaya devam edecek ve bu projenin fizibilitesini daha geniş bir aralıkta inceleyecek. Xiaomi, teknolojik yeniliklerle insanların farklı gereksinimlerini karşılamaya çalışarak, en son teknolojiyle erişilebilirliği güçlendirmeye devam edecek. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.