Vatandaş isyan etti: Oy alamadıkları ilçeleri cezalandırıyorlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 yılında millet bahçesi olacağını ilan ettiği Ataşehir’deki 300 bin metrekarelik arazinin imar planını değiştirip yapılaşmaya açtı. SÖZCÜ’ye konuşan semt sakinleri AKP’nin ilçede seçimi kazanamadığı için vatandaşları cezalandırdığını söyledi. 

Kamera: Sinan TUNÇ

Atatürk Havalimanı’na millet bahçesi yapılması projesinde ısrarcı olan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, 2019 yılındaki mahallî seçim öncesinde İstanbul’un Anadolu Yakası’nda yer alan Ataşehir için de millet bahçesi muştusu vermişti.

AKP SEÇİMİ KAZANAMAYINCA…

Erdoğan, 31 Mart 2019 lokal seçimleri öncesinde 19 Şubat 2019 günü Ataşehir’de miting düzenlemişti ve AKP’nin ilçeyle ilgili vaatlerini sıralarken, “Erenköy Gümrüğü ile İETT garajlarını kaldırıyor. Yerine 300 bin metrekarelik bir ‘Millet Bahçesi’ni inşa ediyoruz” demişti.

Fakat süreç çok farklı bir formda ilerledi… AKP hem İstanbul hem de Ataşehir’de belediye başkanlığı seçimini kazanamayınca proje rafa kalktı.

Erenköy Gümrük Müdürlüğü ile İETT garajının yer aldığı ve 20 kata kadar konut ve ticari yapı inşa etme müsaadesi verilen alan 2023 yılına kadar satılacak.

Ataşehir’de semt sakinlerine mikrofon uzattık. AKP’nin seçimi kazanamadığı için kendilerini cezalandırdığını vurgulayan vatandaşların cevapları şöyle oldu:

BAKALIM DAHA NELER ÇIKACAK ALTINDAN

Soner Kırbaş: 2019 seçimlerinde AKP’nin adayı orayı millet bahçesi yapacağı vaadinde bulunmuştu. Çok âlâ hatırlıyorum. Hatta bu caddeye gelmiş, miting biçimi bir şey düzenlemişti. Buradan şu mana çıkıyor: “Bu bölgede ben kazanamadım, AKP Ataşehir’de başarısız oldu, ben de size bir ceza veriyorum, orayı yapılaşmaya açıyorum.” Ben bunu anlıyorum. Bu hakikat bir davranış değil. Aslında yıllardır bu türlü. Yaklaşık 20 yıldır AKP’nin başarılı olamadığı ilçelerde bir cezalandırma var. Şaşırdık mı? Şaşırmadık. Bakalım daha neler çıkacak altından. Göreceğiz vakitle.

Soner Kırbaş

DEDİKLERİNİN GERİSİNDE DURMUYORLAR

Kamil Yüksel: Dediklerinin gerisinde durmuyor. (Neden bu türlü bir fikir değişikliği yapıldı sizce?) Cumhurbaşkanı her vakit fikir değiştirdiği için diyecek bir şey bulamıyorum… Oranın yapılaşmasındansa Millet Bahçesi olması daha mantıklı. Zira yeşil alan kalmadı şu anda İstanbul’da.

BU TÜRLÜ BİR MEMLEKET İŞTE…

Han Celal: O vakit millet bahçesi yapılacağını söylemişti lakin artık imara açıldı, öteki bir şey yapılacak. Bu türlü bir memleket işte… Bir park, açık alan olsun isterdik ancak her taraf betonla doldu. Millet bahçesini havalimanında yapıyorlar….

Mustafa Bayar

TASVİP ETMİYORUM

Mustafa Bayar: İstanbul’da çok fazla konut, işyeri var. Bu saatten sonra burada da bu türlü bir şeyin yapılması çok hakikat olmayacaktır. Fakat bunları söylemek çok bir mana söz etmiyor. Alınmış bir karar varsa uygulanıyor. Halk olarak tasvip ediyor muyuz? Ben etmiyorum açıkçası.

Şaziye Deniz

HER YER BETON OLDU

Şaziye Deniz: (Siz burada bir yeşil alanı mı tercih ederdiniz yoksa betonlaşmayı mı?) Alışılmış ki de yeşil alan. Her yer betonlaşma oldu. Artık beşerler nefes alamıyor. Yapılaşmaya açılması hakikat değil bence.

ATATÜRK HAVALİMANI’NA MİLLET BAHÇESİ YAPILACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM

Hüseyin Gezgen: Bir vatandaş olarak reaksiyon gösteriyorum. Verdiğin kelamı tutacaksın. Millet bahçesi diyorsun, ondan sonra imara açıyorsun. Yalnızca burayı değil, birçok yeri imara açtı… Şu an Atatürk Havalimanı’na millet bahçesi yapılacağını söylüyorlar, ben ona da inanmıyorum. İleride kendi tanıdıklarına vereceğini düşünüyorum.

MAL GÖTÜRME SİYASETİ

İsmini vermek istemeyen birtakım vatandaşlar ise şunları söyledi:

– Biz buna ‘hayır’ diyoruz. Nereyi yapılaşmaya açmadı ki? Niçin bu türlü ikili konuşuyor? Biz burada yapılaşma istemiyoruz.

– Verdiği bir sürü kelam var, yapılan hiçbir şey yok. Türkiye’de siyaset mal götürme siyaseti. Türkiye’deki siyaset bu türlü. Hepsi birebir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.