Uzmanlar uyardı… Yanlış bisiklet selesi iktidarsızlığa yol açabilir

Bilim insanları, bisiklet süren erkeklerin mahrem yerlerinde sorun yaşamamaları için ihtarda bulundular.

Araştırmacılar, erkeklerin mahrem bölgelerini, bisiklet üzerinde otururken ezmekten kaçınmasının “kritik” olduğu konusunda uyarıyorlar zira o bölgedeki uyuşma ile iktidarsızlık ortasında bir ilişki olabileceğini belirtiyorlar.

Daily Mail’in haberine nazaran, Polonya’daki Wroclaw Tıp Üniversitesi tarafından Sports Medicine mecmuasında yayınlanan inceleme, erkek bisikletçilerde görülen genital uyuşukluğun yaygın nedenlerinin birebir vakitte makûs sürüş tekniği ve yanlış bisiklet çeşidi olabileceğini belirtiyor.

Konuyla alakalı 22 çalışmayı gözden geçiren grup, genital bölgeden gelen basıncı yönlendirmek için ön kısmı dar olmayan “burunsuz” bir bisiklet selesi kullanmayı içeren çeşitli tahliller tanımladılar.

DAHA FAZLA ARAŞTIRMAYA GEREKSİNİM VAR

Wroclaw Tıp Üniversitesi’nden Kamil Litwinowicz şunları söyledi: “Birçok erkek bisiklet sürerken rahatsız olabiliyor ve bunun cinsel sıkıntılara yol açabileceğine dair telaşlar var.”

“Erkeklerin bisiklete binmeyi bırakmasını istemiyoruz, bunun yerine pedalların üzerinde durmak yahut farklı bir sele kullanmak üzere tahlilleri incelemek istiyoruz.”

“Uygun olmayan bir bisiklet koltuğu sonlara baskı uygulayabilir ve kan akışını süreksiz olarak yavaşlatabilir, bu da cinsel organlarda karıncalanmaya yahut uyuşmaya ve nihayetinde iktidarsızlığa neden olabilir” dedi.

Uzmanlar, hususla ilgili şimdi daha fazla araştırma ve data gerekse de, erkek bisikletçilerin potansiyel olarak “etkili” ve yapması kolay olarak her 10 dakikada bir pedalların üzerinde durmalarını önerebileceklerini belirtti.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.