Uzmanlar açıkladı: Yalnızca üç saniyelik idmanlar bile zindeliğinizi artırabilir

Spor yapmaya üşeniyor musunuz? İdman yapma kararı alıp sonra başlamadan bırakıyor musunuz? O vakit uzmanların size düzgün bir haberi var. Buna nazaran yalnızca 3 saniyelik idmanlar bile sıhhatinize âlâ gelebilir.

Avustralya’daki Edith Cowan Üniversitesi’nde antrenman ve spor bilimi yöneticisi olan Profesör Ken Nosaka, İskandinav Tıp ve Spor Bilimi Dergisi’nde yayınlanan “üç saniyelik” çalışmasıyla gücünüzü artırabileceğinizi açıklıyor.

Daily Mail’de yer alan habere nazaran, bir ay boyunca haftada beş gün yalnızca birkaç saniyelik antrenmanlar yapmak zindeliğinizi artıracak.

Şayet idman yapmak için vaktiniz ya da haliniz yoksa bu kısa teknikleri yapmak size yarar sağlayabilir…

ÜÇ SANİYE TARTI KALDIRIN

Profesör Nosaka’nın “üç saniyelik” çalışmasında, 39 iştirakçi, dört hafta boyunca haftada beş gün tartı kaldırdı. Kendilerine ağır gelen bir dambılı yavaşça indirenler en fazla gelişmeyi gördüler, genel kas güçleri yüzde 11,5 arttı.

BEŞ SANİYE OTURUN

Profesör Nosaka, sekiz hafta boyunca günde on kere, haftada üç defa “bir sandalyeye yavaşça oturarak”, kişinin kendi bedenini kademeli olarak düşürme teması üzerine öteki bir çalışma tasarladı. Çalışmanın sonunda, iştirakçiler kas gücünde büyük bir artış gördüler.

30 SANİYE KOL YA DA BACAĞINIZI ESNETİN

Sydney Üniversitesi Tıp Profesörü Kardiyolog Chris Semsarian, ofiste kollarınızı ve bacaklarınızı tertipli olarak germenizi öneriyor. “Sırtınızı duvara dayadığınız ve kollarınızı başınızın üzerine kaldırdığınız antrenmanlar yapın, bunu, duruşunuza yardımcı olması için gün ortasında iş kıyafetlerinizle yapabilirsiniz.”

60 SANİYE SQUAT YAPIN

Ünlü antrenör Zana Morris, üstün fit müşterileri yurtdışına seyahat ettiğinde, fitness düzeylerini korumak için günde bir dakikalık squat öneriyor.

60 SANİYE BURPEE YAPIN

Daha fazla idmana mi gereksiniminiz var? WithU audio fitness uygulamasında uzman fitness koçu Omar Mansour, sizi terletecek, karın bölgenizi güçlendirecek ve kalp atış suratınızı yükseltecek bir burpee idmanını öneriyor.

İKİ DAKİKA MERDİVEN ÇIKIN

Kinesiyoloji Profesörü ve Kanada’daki McMaster Üniversitesi’nden Martin Gibala, kısa müddetli şiddetli idmanların zindeliği artırabileceğini söylüyor. Çalışmalarından birinde, merdiven çıkmayı araştırdı. “Haftada üç sefer, bir kat merdiveni bir dakika boyunca şiddetle inip çıkmayı tekrarlarsanız, size yarar sağlayabilir” diyor.

BEŞ DAKİKA KÖPEK DURUŞU YAPIN

Uzmanlar, günde yalnızca beş dakikalık yoganın; kan basıncınızı, kalp atış suratınızı düşürebileceğini ve sistemli nefes almanıza yardımcı olabileceğini söylüyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.