Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından İzmir’e iki müjde birden

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Lider Yardımcısı Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaosmanoğlu’nu makamında ziyaret etti.

Ziyarette, Afrika’ya yeni çizgiler açılması ve İzmir limanına silo kurulması gündeme gelirken, Egeli ihracatçıların lojistik ve kapasitede tahlil arayışında olduğu tabir edildi.

EİB Koordinatör Lider Yardımcısı Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaosmanoğlu’nu makamında ziyaret ederek Afrika’ya yeni denizyolu sınırlarının açılması ve İzmir limanında yaşanan ham yağ depolama problemlerine dair tahlil tekliflerini kıymetlendirdi. Uçak, “Afrika’ya yeni denizyolu çizgilerinin açılması, İzmir limanında yaşanan ham yağ depolama problemlerimizi arz ettik. Afrika’ya yeni sınırlar, kanatlı kesimimizdeki firmaların bu çizgisi gerektirecek ihracat hacmine ulaşacaklarını temin etmeleriyle açılabilecek. Evvelden İzmir limanından Güney Afrika’ya seferler mevcuttu. Bu ve gibisi rotalar tekrar gözden geçirilecek” dedi.

“HER TÜRLÜ TAKVİYESİ VERMEYE HAZIRLAR”

Asit üzere tehlike arz edebilecek sıvı eserlerin etraf güvenliği nedeniyle müsaadeye tabi olduğunu hatırlatan Uçak, “Son olarak sıvı yağ da bu eserler listesine dahil edildi. Depolanma alt yapısı ile ilgili birliklerimizce İzmir limanına yatırım yapılarak silo yapılmasına bakanlıklarınca müsaade verileceğini, buna emsal depolama alanlarının çeşitli limanlarda yapıldığını belirttiler. Bakanlığımız yatırım, üretim ve ihracat odaklı yol haritamızın muvaffakiyete ulaşması ismine her türlü takviyesi vermeye hazır. Global resesyonun gündemde olduğu günümüzde lojistik daha da ehemmiyet kazandı. Verimli bir toplantı oldu. İhracatçılarımız ve bölgemiz açısından hepimize iyi olmasını dilerim. Yapan yaklaşımı nedeniyle Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaosmanoğlu’na Egeli ihracatçılar ismine teşekkür ediyoruz. Ayrıyeten bu toplantıya vesile olan İzmir Milletvekilimiz Ceyda Ayrılamaz Çankırı’ya biz ihracatçıların her daim yanımızda olmalarından ötürü Ege İhracatçı Birlikleri ve tüm ihracatçılarımız ismine çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Toplantıya AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Ayrılamaz Çankırı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürü Ünal Baylan da katıldı.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.