Türkiye güneş paneli üretiminde ABD’yi geride bıraktı!

Tüm dünya artık fosil yakıtları geride bırakma kararı aldı. Bunun yerine yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelecek. Tabii bu dönüşüm maalesef kısa sürede gerçekleşmiyor. Keza Avrupa ve ABD’nin planları da genelde 10 yıllık projektör üzerine yapılmış durumda. Benzer bir şekilde Türkiye de güneş paneli üretimi konusunda 2030 yılına kadar her yıl üretimi katlayarak götürmeyi planlıyor. Peki şu anda ne durumda?

https://shiftdelete.net/turkiyeden-yenilenebilir-enerji-atilimi

Türkiye, yıllık 8 bin MW güneş paneli üretimi yapıyor!

Dünya çapında yenilenebilir enerji kaynakları arasından güneş paneline yatırım yapanlar ve kullananlar arasında Türkiye ilk 10 yerleşiyor. Fakat söz konusu üretim olduğu zaman Avrupa’da birinci, dünyada ise dördüncü sıraya yerleşiyor.

Türkiye güneş paneli üretimi

Tüm dünya ülkelerinin halihazırda kurulu güneş enerji panellerine baktığımızda (2021 verileri) 300 bin MW üretim ile ilk sıraya Çin yerleşiyor. Hemen ardında ise 95 bin MW ile ABD ve 74 bin MW ile Japonya yer alıyor. Türkiye ise ancak 16. sıraya yerleşiyor. Fakat ülkemizin 2022 yılı ilk çeyreği itibariyle bu listede ilk 10’a girmeyi başardığı söyleniyor.

Zira üretim sayılarına baktığımızda durum biraz daha netleşiyor. İşte en çok güneş paneli üretimi yapan ülkeler:

Çin: 124 bin MW Vietnam: 14 bin MW Güney Kore: 9 bin 200 MW Türkiye: 7 bin 960 MWMalezya: 7 bin 400 MWABD: 5 bin 700 MW Türkiye güneş paneli üretimiKonya Karapınar Güneş Enerjisi Santrali

Bunun yanı sıra Türkiye’nin 2030 yılına kadar olan projeksiyonuna baktığımızda tüm yenilebilir enerji kaynaklarının ihtiyacın yüzde 70’ini karşılayacak seviyeye ulaşması hedefleniyor. Bu noktada 41 GW Güneş, 33 GW rüzgar, 32 GW de Hidro-elektrik enerji olacak. Diğer kaynaklar arasında ise 5’er GW ile kömür ve biyokütle, 4 GW de jeotermal enerji enerji yer alacak.

Bunun yanı sıra Türkiye’nin enerji anlamında dışa bağımlılığının azalması ve bir noktada sonlanması bekleniyor. Ayrıca yenilenebilir enerjilerin hava temizliğine yapacağı katkı da oldukça faydalı olacak. Ek olarak halihazırda dünya 4.lüğünde olduğumuz panel üretimini de Çin’in ardından 2.liğe taşıyabilirsek ihracat kazançları da katlanarak artacaktır.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da veya yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.