Türk Tipi Başkanlık 3 Merkez Bankası başkanı yedi

Muhalefetin ‘Tek adam rejimi’ olarak değerlendirdiği Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemine Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanı dayanmıyor. TCMB Başkanı Naci Ağbal 4 ay gibi kısa süre içinde görevden alındı. Cumhurbaşkanlığı kararıyla yerine Prof Dr. Şahap Kavcıoğlu getirildi.

16 YILDA 3 BAŞKAN, 3 YILDA 3 BAŞKAN

Parlamenter Sistem’in uygulandığı 2001 ile 2018 yılları arasında üçlü kararnameyle atanan TCMB başkanları ortalama 60 ay o koltukta oturdu. Görev sürelerinin bitimiyle Merkez’in başından ayrıldı. 16 Nisan 2017 Anayasa Referandumu ile getirilen Cumhurbaşkanlığı  Hükümet sistemi ise TCBM başkanlarını adeta öğüttü. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a TCMB başkanını görevden alma ve tek başına atama yetkisi verildi.

BAŞKANLARIN GÖREVLERİ 4 AYA İNDİ

24 Haziran 2018 seçimlerinden sonra Türk tipi başkanlık koltuğuna oturan Erdoğan, 3 yılda 3 Merkez Bankası başkanını görevden aldı. Faizleri yüzde 24’e çıkaran instagram takipçi hilesi Murat Çetinkaya 39 ay görevde kalırken gece yarısı kararnamesiyle azledildi. Erdoğan’ın Çetinkaya’nın yerine atadığı Murat Uysal ise faizleri yüzde 8,25’e düşürmesine rağmen görevden alındı. Uysal, 16 ay görevde kalabildi. Uysal’ın yerine TCBM Başkanlığı’na atanan Ağbal, dövizi durdurmak amacıyla faizleri yüzde 19’a kadar çıkardı. Ağbal, 4 ay gibi kısa sürede Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle görevden alındı.

MERKEZ BANKASI BAŞKANLARI GÖREV SÜRELERİ

Süreyya Serdengeçti (2001-2006)

Durmuş Yılmaz (2006-2011)

Doç. Dr. Erdem Başçı (2011-2016)

Murat Çetinkaya (19 Nisan 2016-5 Temmuz 2019)

Murat Uysal (6 Temmuz 2019-7 Kasım 2020)

Naci Ağbal (7 Kasım 2020-20 Mart 2021)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir