Trabzon’da Kürt işçiler darbedildi; Valilikten açıklama geldi

Trabzon’da TOKİ inşaatında çalışan 6 Kürt işçinin ırkçı saldırıya uğradığı öne sürüldü. 2 kişinin ağır yaralandığı olaya, Dev Yapı-İş Sendikası tepki gösterdi. Trabzon Valiliği, olayın yüksek ses müzik nedeniyle mahalle sakinleriyle Kürt işçiler arasında yaşandığını ve soruşturmanın devam ettiğini bildirdi. 

“Arabadan sopalarla inerek saldırdılar”

Gazete Duvar’dan Fatih Saygın’ın haberine göre, Darp edilen işçilerden görüştüğümüz U.G, olayı anlatırken şu ifadeleri kullandı:

“Mesai bitiminde eve dönmek için yola çıkmıştık. Mahalleden ana yola çıkmak isterken bir araç önümüzü kesti. Yardım isteyeceğini sandık. Aracından inerek yanımıza geldi ve müziğin sesini kısmamızı istedi. Müziğin sesi zaten kısıktı. Biz de kısabileceğimizi fakat neden tepki gösterdiğini sorduk. Çalan müzik de Türkçe bir rap şarkısıydı. Pencereden bize yumruk attı. Biz 6 kişi olduğumuz için karşılık vermedik. Olay yerinden ayrılmaya çalışırken bir sürü araba geldi. İçinden sopalı insanlar indi. Biz ne olduğunu anlamadan saldırıya uğradık. Kardeşim kolundan bıçaklandı. Abimin kafası yarıldı. Bir arkadaşımızın kolu kırıldı. Hepimiz ağır şekilde darp edildik. Araçla geri geri kaçarak şantiye alanına döndük. Bir minibüs geldi, abime çarptı. Abimin göğüs kafesi zedelendi. Daha sonra yine araçlar geldi. Bazılarında silah vardı. Polis ve jandarma da geldi. Araçla bölgedeki bir otele sığındık. Daha sonra jandarma bizi karakola götürdü. Karakolun da etrafına toplandılar. Jandarma havaya ateş ederek kalabalığı dağıttı. 4-5 saat karakolda bekledik. Daha sonra durumu ciddi olanlarımız hastaneye götürüldü. Abim ve kardeşim hastaneden dün çıkabildi. Olayın sorumluları saldırganlar hala tespit edilmedi. Bir an önce yakalanarak cezalandırılmalarını istiyoruz.”

“Sorumlular yargılansın”

Olayın ardından Dev Yapı-İş Sendikası sosyal medya hesaplarından açıklama yaparak saldırıya tepki gösterdi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İnşaat işçilerine yapılan faşist saldırıyı kınıyoruz. Trabzon Maçka ilçesi Esiroğlu beldesinde müzik dinleyen işçilere faşist saldırı gerçekleşti. Bir anda onlarca kişi işçileri darp edip yaraladı. Ağrılı işçilerin hastanede tedavileri tamamlandı. Siyasi iktidarın uyguladığı kutuplaşma politikalarının bir sonucu olarak gerçekleştirilen bu saldırıyı kınıyoruz. İşçilere gerçekleşen bu saldırıların bir daha yaşanmaması adına sorumluların yargılanması için yetkilileri göreve çağırıyoruz.”

Valilikten açıklama 

Trabzon Valiliği saldırıyla ilgili dün gece açıklama yaptı. Saldırının 18 Haziran’da yaşandığı bildirilen açıklamada şöyle denildi:

“Bazı basın yayın organlarında ‘Trabzon’da ırkçı saldırı’ konulu haber ve yorumlarla ilgili olarak, ilçeye bağlı Esiroğlu Mahallesi’nde inşaatta çalışan bir grup işçi, il merkezine seyir halindeyken araçtan yayılan yüksek sesli müzik nedeniyle mahalle sakinleri ile tartışma yaşanmıştır. Olay yerine ivedilikle sağlık ve güvenlik ekipleri sevk edilerek gerginlik sona erdirilmiştir. Meydana gelen tartışmanın kavgaya dönüşmesiyle iki taraftan hafif şekilde yaralanan 10 kişi çeşitli hastanelere sevk edilmiş, yapılan tetkik ve tedavi neticesinde 8 kişi ayakta tedaviyle 2 kişi de yatılı tedavi sonrası taburcu edilmiştir. Konuyla ilgili başlatılan soruşturma devam etmektedir.”

Sırrı Sakık: İşçiler bana ulaştı yardım istedi 

HDP Ağrı Milletvekili Sırrı Sakık ise saldırı anında işçilerin kendisine ulaştığını ve yardım istediğini, kendisinin de İçişleri Bakanlığı’nı arayarak işçilerin güvenliğini sağlamaya çalıştığını kaydetti. Sakık şu ifadeleri kullandı: 

“Saldırının yaşandığı ilk gece olaya dahil oldum. Kürtçe konuşan ve şarkı dinleyen Ağrılı TOKİ çalışanlarına ırkçı saldırı oldu. Yaralı İşçiler olay sonrası bana ulaştı. Hemen İçişleri Bakanlığı yetkilileriyle görüştüm. Daha büyük bir saldırıyı tetiklememek için.

İşçilerin can güvenliklerinin ve tedavilerinin tamamlanmasını bekledik. Bu ırkçı saldırıları tetikleyen zehirli siyasi dili lanetliyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx