Ticaret Bakanlığı’ndan Esnafa Müjde!

By | 10 Şubat 2021

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, dünyada direkt yatırımların % 42 gerilediği süreçte, Türkiye’nin ocak- kasım sürecinde 6,1 milyar dolar direkt yabancı yatırımcı aldığını ifade etti. Bakan Pekcan, “Bugün müjdeli haberle geldik. Düşük faizli kredi kullanan, TESKOMB kefaletiyle kredi kullanan yaklaşık 1 milyon 300 bin esnafımızın 13 milyar kredi borcu haziran ayı sonuna kadar ertelendi” diye konuştu.

Pekcan, farklı incelemeler ile temaslar gerçekleştirmek üzere Diyarbakır’da. Ruhsar Pekcan, temasları çerçevesinde yanındaki AK Parti’li milletvekilleri Mehdi Eker, Ebubekir Bal, Oya Eronat ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken ve Vali Münir Karaloğlu’nu ziyaret etti.

Ziyaret esnasında gündemle ilgili açıklama yapan Bakan Ruhsar Pekcan, Türkiye’nin salgın dönemini sağlık ve ekonomi alanında öteki ülkelere kıyaslandığında başarılı bir şekilde yürüttüğünü dile getirdi.

İş insanları ile esnafın bu süreçte yaşadıkları zorlukların farkında olduklarını dile getiren Ruhsar Pekcan, verilen destekleri anlattı. Bakan Pekcan, şu ifadeleri kullandı:

“Hem Sanayi ve Ticaret Odası hem de Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile toplantı yapacağız. Onların sorun ve taleplerini dinleyeceğiz. Dünya, pandemi nedeniyle hem sağlık hem de ekonomik olarak çok zorlu bir süreçten geçiyor. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde bu süreci hem sağlık hem de ekonomik alanda aslında diğer ülkelerden ayrışarak çok başarılı bir şekilde yürütüyoruz. İş insanımızın, esnafımızın bu dönemde yaşadıkları zorlukların da farkındayız. Devlet olarak, başta Sayın Cumhurbaşkanı’mız ve bakanlığımız olmak üzere yanlarında olduğumuzu her an hissettirmek için gayret sarf ediyoruz”

Ruhsar Pekcan, ekonomik kararlılık ve kalkınma paketi kapsamında istihdam ile vergiye hem finansmana ilişkin destekleri açıkladıklarını anımsatarak, “Cumhurbaşkanı’mız 14 Aralık’ta esnafımıza yönelik 3 ay süreyle 1000 lira gelir kaybı desteği, büyük şehirlerde 750, diğer şehirlerde de 500 lira olmak üzere kira desteği yardımı açıkladı. Geçtiğimiz günlerde cafe ve restoranlarda cirosu 3 milyon liraya kadar olan işletmelerin ciro kaybı yüzde 50 ve üzeri olan işletmelerde ciro kaybının yüzde 3’ü kadar 2 bin liradan az, 40 bin liradan çok olmak üzere gelir kaybı desteğini devreye aldık. İçinde bulunduğumuz süreçte bütün dünya ekonomik daralmada etkilenmiş durumda. IMF’nin en son açıkladığı rakamlara göre, 2020 yılında dünya ekonomisinin yüzde 3,5 küçüleceği, bizim en büyük ticaret ortağımız olan AB ülkelerinin yüzde 7,2 küçüleceği, Japonya’nın yüzde 5,1, Almanya’nın yüzde 5, ABD’nin yüzde 3,5 küçülmesinin beklenildiği 2020 yılında biz üçüncü çeyrekte göstermiş olduğumuz yüzde 6,7 büyümeyle IMF tarafından 2020 yılını pozitif büyümeyle kapatacağı az sayıda ülkelerden olduğumuz ve Türkiye’nin büyümesi yüzde 1,2 beklenildiği açıklanmış bulunmakta. Bunu bütün iş dünyamızla sanayicilerimizle üreticilerimizle ihracatçımızla her insanımızla birlikte gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Önlemleri bırakmadan kovid-19 vaka sayılarının azaltılmasının kritik olduğunu belirten Ruhsar Pekcan, TESKOMB kefaletiyle kredi kullanan hemen hemen 1 milyon 300 bin esnafın 13 milyar borcunun haziran ayının sonuna kadar ertelendiği açıkladı. Bakan Pekcan, şu açıklamada bulundu:

“Son günlerde mutasyonla ilgili çekingenliğimiz var. Yoksa bu kısıtlamaları devlet olarak kim ister ki yapmayı? Mecburiyetten kaynaklanan bir süreç. İçinde bulunduğumuz sürece de ekonomimizi en az etkilenecek şekilde atlatmak için el bilirliğiyle gayret halindeyiz. Bu süreçte Türkiye, ihracatta üçüncü çeyrekte yüzde 33,4 büyüme gerçekleştirdi. Son çeyrekte de önceki çeyreğe göre yüzde 18,4 büyüme gerçekleştirdik. İlk defa çeyreklik dönemde ihracatımız 51,2 milyar dolar seviyesine ulaştı. 2020 yılı ihracatımızı orta vadeli hedefimizin üzerine çıkarak, 169,5 milyar olarak gerçekleştirdik. Çok şükür, ocak ayında da bu trendimiz devam ediyor. 15 milyarın üzerine çıkarak, ocak ayı ihracatı olarak en yüksek rakamı yakaladık. Diyarbakır özelinde çalışmalarımız devam ediyor. Esnaf ve sanatkarlar, TESKOMB aracılığıyla düşük faizli kredi kullanıyorlar. Kredinin toplam tutarı 68 milyar dolara ulaştı. Bunun sadece 42 milyar doları 2020 yılında verildi. Bu kredilere baktığımız zaman Diyarbakır’a 484 milyon TL kredi verdik. Bugün müjdeli haberle geldik. Düşük faizli kredi kullanan, TESKOMB kefaletiyle kredi kullanan yaklaşık 1 milyon 300 bin esnafımızın 13 milyar kredi borcu haziran ayı sonuna kadar ertelendi. İnşallah pandemi sürecinin atlatılmasıyla beraber kaldığımız yerden çok daha hızlı ve güçlü şekilde devam edeceğiz.” 

 

İLİşKİLİ HABERLER Rusya Ticaret Bakanı'nın Dekoltesi Olay Oldu!

Rusya Ticaret Bakanı’nın Dekoltesi Olay Oldu!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'dan Hibe Müjdesi!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’dan Hibe Müjdesi!

Ticaret Bakanlığı'ndan Yüksek Zamlara Yeni Çözüm

Ticaret Bakanlığı’ndan Yüksek Zamlara Yeni Çözüm

Ticaret Bakanı Açıkladı! Türk Eximbank'tan Yeni İş Birliği

Ticaret Bakanı Açıkladı! Türk Eximbank’tan Yeni İş Birliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir