Temmuz ve eylülde faiz artırımı sinyali geldi

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde’nin “Avro Bölgesi’nde para siyaseti normalleşmesi” isimli blog yazısı ECB’nin internet sitesinde yayımlandı.

ECB’nin niceliksel genişleme programının sona erdiğini teyit eden Lagarde, “ECB tahvil alım programı kapsamındaki net alımların üçüncü çeyreğin başında bitmesini bekliyorum. Bu, ileriye dönük rehberliğe uygun olarak temmuz ayında yapacağımız toplantıda bir faiz artışına müsaade verecek.” sözünü kullandı.

ORTA VADEDE ENFLASYONUN YÜZDE 2’DE İSTİKRAR KAZANDIĞINI GÖRÜRSEK

Blog yazısında, “Mevcut görünüme dayanarak, üçüncü çeyreğin sonunda negatif faiz oranlarından çıkma durumunda olmamız muhtemel” değerlendirmesinde bulunan Lagarde, “Orta vadede enflasyonun yüzde 2’de istikrar kazandığını görürsek faiz oranlarının nötr orana hakikat evreli olarak daha da olağanlaştırılması uygun olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

ECB İdare Kurulu, 14 Nisan’daki toplantısında faiz oranlarını değiştirmeme kararı almıştı. Banka, siyaset faizini sıfır, mevduat faizini yüzde eksi 0,50 ve marjinal fonlama faizini de yüzde 0,25’te sabit bırakmıştı. ECB, çok düşük enflasyonla uğraş ettiği için mevduat faizi 2014’ten beri sıfırın altında bulunuyor.

Global tedarik zincirindeki aksaklıkların devam etmesi ve Rusya-Ukrayna savaşının tesiriyle petrol fiyatlarının artması, bunun öteki eserleri etkilemesi sonucu fiyatlar son aylarda yükselirken, Avro Bölgesi’nde tek para ünitesine geçişten bu yana en yüksek enflasyon oranlarının görülmesi de dikkati çekiyor.

Avro Bölgesi’nde martta yüzde 7,4 olan yıllık enflasyon, güç fiyatlarındaki artışın tesiriyle nisanda yüzde 7,5’e çıkarak kayıtlardaki en yüksek düzeyine ulaştı. Böylelikle enflasyon 6 ay arka arda rekor düzeye yükseldi.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.