Swap savaşında 2’nci dalga geldi, TL’nin faizi yüzde 200’e çıktı

Yabancı yatırımcıların TL bulmakta zorlandığı swap piyasasında gecelik TL faizi yeniden yüzde 200’e yükseldi.

7 Kasım 2020’de Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı görevine getirilen Naci Ağbal’ın 20 Mart gece yarısı kararnamesi ile azledilmesi Türk Lirası’nda değer kaybını hızlandırdı. Dolar 8,47 TL’ye kadar yükselirken, kâr satışlarının etkisiyle 7,90 TL’ye kadar gerilese de yabancılar TL varlıkları elinden çıkarmak için sıraya girdi.

İngiltere’nin başşehri Londra’da yüzde 1.300 seviyelerine kadar yükselen gecelik TL swap faizleri çarşamba günü yüzde 50’ye kadar gerilemişti.

SWAP FAİZİ YENİDEN YÜZDE 200’ÜN ÜZERİNDE

Perşembe günü ise gecelik TL swap faizi yüzde 200 seviyelerinin üzerine çıktı. Hisse senedi ya da tahvilleri elinden çıkarıp dövize geçmek isteyen yabancı yatırımcının TL talebi karşılanmadığı için faiz de yükseliyor.

Son fiyatlamalar risk priminde 457 baz puana işaret ederken, gösterge tahvil faizinin ise yüzde 20’nin üzerinde seyrettiği görüldü.

SWAP NEDİR?

Swap, başka bir ifadeyle takas; iki tarafın bir varlık veya yükümlülüğe bağlı olan nakit akışını aralarında değiştirdikleri işleme verilen isimdir. Swap işlemleri faiz oranları ile döviz kurlarındaki değişmeler sonucunda ortaya çıkan riski en aza indirmek için tercih edilir.

Swap, özellikle döviz kurlarında oynaklığın yaşandığı zamanlarda yatırımcının bu oynaklıktan kaynaklanan riskinin önünü alması için önemli bir araç olarak ortaya çıkıyor.

SWAP ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

İlk modern para swapı 1982 yılında Dünya Bankası ve IBM arasında gerçekleştirilmiş ve sabit faizli Alman Markı ve İsviçre Frankı borçlarının Dünya Bankası’ndan sağlanan US Dolar borcu ile swap edilmesini içermiştir.

Faiz swapı: Piyasaya çıktıkları 1980’li yıllardan itibaren dünya çapında gittikçe büyüyen bir hacme ulaşmışlardır. Faiz swaplarının büyük bir çoğunluğu Amerikan Doları ile yapılmaktadır.

Bununla birlikte özellikle 1985 yılından itibaren önde gelen diğer para birimleri üzerinden de faiz swapı işlemleri yapılmaya başlanmış ve gittikçe yaygınlaşmıştır.

Çapraz döviz swapı: Döviz swapının faiz swapı ile birlikte kullanımı sonucu ortaya çıkan diğer bir swap türü çapraz döviz swaplarıdır.

Çapraz döviz swaplarında, farklı para birimleri ve farklı faiz yapısı üzerine (sabit veya değişken) borçlanan taraflar, diğer tarafın borcuna ilişkin anapara ve faiz ödemelerini yerine getirmek üzere anlaşırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir