Süveyş Kanalı 4 gündür kapalı, dünya ticareti çöktü

“Ever Green” isimli 400 metre uzunluğundaki devasa konteyner gemisi makine arızası sebebiyle Süveyş Kanalı’nda 4 gün önce karaya oturdu. 224 bin ton ağırlığındaki gemi şu ana kadar hareket ettirilemedi. Kurtarma çalışmalarının iki hafta sürebileceği belirtildi. Yüzlerce gemi kanalda veya açık denizde bekletiliyor.

Süveyş Kanalı’nda 4 gün önce karaya oturan 400 metre uzunluğundaki “Ever Green” isimli devasa konteyner gemisi ticaret filolarının ana güzergâhlarından birinin kapanmasına yol açtı.

Geminin kurtarılmasının günlerce sürebileceğine dair haberlerin etkisiyle Brent tipi ham petrolün varil fiyatı yüzde 1,1 yükseldi.

Dördünce günde de geminin çekileceğine dair hiç bir işaret görülmemesiyle gemi sahipleri Afrika etrafını dolaşmayı alternatif plan olarak düşünüyor.


Süveyş Kanalı tıkanınca ticaret gemileri açık denizde ve kanalda mahsur kaldı.

ORTA DOĞU’DAN PETROL İHRACATI AZALACAK

Geminin kanalı kapatmasının piyasalara etkisi sınırlı olacağı düşünülüyor, fakat Orta Doğu’dan Avrupa’ya dönük petrol ticaretinin azalacağı tahmin ediliyor.

Mayıs vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, bir önceki seansta yüzde 3,8 düşüş kaydettikten sonra yüzde 0,9 yükselerek 62,51 dolar civarından işlem görüyor.

Mayıs vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, 66 cent yükselerek varil başına 59,22 dolar civarına ulaştı.

Süveyş Kanalı İdaresi’nden (SCA) yapılan açıklamada, en güçlüsü 160 ton çekme kapasitesine sahip 8 çekicinin karaya oturan gemiyi kurtarmaya çalıştığı ifade edildi.

Kanal içinde bulunan 13 gemi, trafik durduğu için demir atmak zorunda kaldı.


Karaya oturan gemiyi kurtarabilmek içinkonteynerlerin tahliye edilebileceği belirtiliyor.

KANALIN GEMİ TRAFİĞİNE AÇILMASI HAFTALAR SÜREBİLİR

Gemiyi kurtarmaya çalışan Boskalis şirketinin genel müdürü Peter Berdowski, henüz kurtarma işleminin ne kadar süreceği ile ilgili bilgi vermek için erken olduğunu ifade etti.

Berdowski, “Duruma bağlı olarak bu işlemin haftalar sürmesi ihtimali de mevcut.” dedi.

Berdowski, geminin baş ve kıç kısmının kanalın iki kenarına yaslanmış durumda olduğunu belirtirken, “Gemi sanki devasa bir balina gibi karaya oturmuş durumda. Sahildeki kısımlara muazzam bir yük biniyor. Gemideki konteynerleri, yakıtı ve suyu tahliye edip sahile binen yükü azaltmamız gerekebilir.” dedi.

GEMİLER DENİZDE, TIRLAR LİMANLARDA

Kanalın tıkanması sebebiyle Akdeniz ve Süveyş Körfezi ve Hint Okyanusu’nda yüzlerce gemi demir atarken, bağlantılı limanlarda da binlerce tır kuyruğu oluştu.

Taşımacılık uzmanları, kanalın 48 saatten önce açılması ihtimalini zayıf olduğunu, bekleyen gemilerin yollarına Afrika’nın etrafından dolaşarak devam etmesinin gerekebileceğini ifade etti. Afrika’nın etrafından dolaşılması, rotanın yaklaşık bir hafta uzamasına sebep oluyor.

TİCARETİN YÜZDE 10’U DURDU

Yılda ortalama 19 bin geminin geçiş yaptığı Süveyş Kanalı, dünya ticaretinin yüzde 10’unun rotasını belirliyor. Kanalın kapalı kaldığı süre boyunca dünya ticaretinin yüzde 10’unun durması anlamına geliyor.

Uluslararası ticaret otoriteleri, taşımacılık sektöründe yaşanan bu krizin başta petrol olmak üzere ham madde fiyatlarına etki edebileceğini belirtiyor.

Diğer yandan kanalı kullanan şirketlerin de tazminat talebinde bulunması bekleniyor.


240 ton ağırlığındaki geminin kurtarılması iki haftayı bulabilir.

DEVASA GEMİ ÇİN-HOLLANDA GÜZERGÂHINDA KARAYA OTURDU

Geminin dar kanalda enlemesine sıkışarak geçiş yolunu kapatması sonucu kanalda deniz trafiği tamamen durmuştu.

400 metre uzunluğunda, 59 metre genişliğinde ve 224 bin ton ağırlığındaki konteyner gemisinin, Çin’den yüklediği konteynerleri Hollanda’nın Roterdam Limanı’na götürüyordu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir