Süs bitkileri için KDV’de indirim talebi

TÜRKTOB ve SÜSBİR, süs bitkileri dalının Türkiye’nin Yeşil Mutabakat Aksiyon Planı’na ve yeşil iktisada katkı sağlayacak en kıymetli alanlardan biri olduğunu belirterek, KDV oranının yüzde 8’e indirilmesini istedi.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan TÜRKTOB ve SÜSBİR Lideri Savaş Akcan, “Yeşil iktisada ahenk sağlanması, karbon yutaklarının artması, önümüzdeki süreçte ülkece ödeyeceğimiz karbon vergilerinin azalması, kırsalda çiftçi istihdamının, üretimin ve ihracatımızın artması, kısaca ulusal ekonomimiz ve yerli üretim süs bitkilerimizle nefes almamız için süs bitkilerinden de KDV’nin yüzde 1 olmasa bile yüzde 8’e düşürülmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

Akcan, dünyada iklim değişikliği, global ısınma ve kuraklıkla uğraş siyasetlerinin sürat kazandığına dikkati çekerek, “Diğer yandan iklim değişikliğinin ticaret siyasetleriyle teması da giderek güçlendi. Salgın sonrası devirde ekonomik büyümenin sürdürülebilir bir biçimde sağlanması maksadı dünya iktisadının neredeyse tüm aktörleri tarafından benimsendi. Avrupa Birliği Yeşil Mutabakat ile tüm siyasetlerini yeşil dönüşüm temelinde şekillendiriyor” sözlerini kullandı.

Türkiye’nin Yeşil Mutabakat Hareket Planı çerçevesinde yeşil yatırımları teşvik eden siyasetlerinin kısa müddette ve tesirli sonuç vermesi için süs bitkileri dalının eser ve hizmetlerinden en üst seviyede yararlanması gerektiğini vurgulayan Akcan, “Yeşil Mutabakat Hareket Planı’nda yer alan etraf kirliliği ile savaş ve karbon emisyonlarının azaltılması için süs bitkileri dalına her zamankinden daha çok muhtaçlık var. Ayrıyeten süs bitkileri dalının besin kadar kıymetli olduğu global Covid salgını sürecinde bir kere daha anlaşıldı’’ dedi.

Süs bitkileri kesiminin 130 milyon dolar ihracat ile 80 milyon dolar dış ticaret fazlası veren, 1 milyon aileye gelir getiren, peyzaj, inşaat, tohumculuk, nakliye, plastik üzere pek çok iş kolunu da destekleyen bir kesim olduğunu belirten Akcan, “Biz ziraî üretimin en değerli alanlarından biriyiz. Yan bölümlerimizde birlikte oluşturduğumuz katma pahanın artması için daha çok desteklenmemiz gerektiğini tekraren lisana getirdik. Artık yeni, yeşil, döngüsel iktisadın ana aktörü pozisyonuna geldik” biçiminde konuştu.

Emek ağır bir üretim yaptıklarını, kırsal iş gücünün artması, en azından yerinde kalması için de vazgeçilmez bir üretim kolu olduklarının altını çizen Akcan, “Yaşadığımız ekonomik süreçte biz de üzerimize düşeni yapmaya çaba gösteriyoruz. Kolay uygulanabilir, süratli sonuç alınacak ve devletimize yük olmayacak taleplerimizden şu an için yalnızca birini tekrar gündeme getirmek istiyoruz. Cumhurbaşkanlığı Kararı ile tohumculuk içinde tohum, fide ve fidanda KDV yüzde 1 olarak belirlendi. Birebir üretim alanı içinde olmamıza karşın KDV oranı yüzde 18 olan tek dal süs bitkileri kaldı. Rekabet ettiğimiz Avrupa ülkelerinde süs bitkilerinin KDV oranı ortalaması yüzde 8’dir’’ sözlerini kullandı.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.