Son Dakika… Lider Erdoğan’dan Kabine toplantısı sonrası kıymetli açıklamalar

SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunuyor.

Başkan Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

İnancımızda ve medeniyetimizde kıymetli bir yeri olan Muharrem Ayı’nın 10. günün Aşure günüdür. Tutulan oruçlarla, yapılan ibadetlerle temizlenmenin. Hz. Hüseyin’in Kerbela’da şehit edilişi birebir vakitte bu günde hüzün ve matem günüdür. Muharrem ayının milletimizle birlikte tüm İslam alemi için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

“TAHIL KRİZİ ÇABALARIMIZLA AŞILDI” 

Tahıl krizinin aşılması konusunda atılan adımların ülkemizin çabası olduğu herkes tarafından kabul edilmektedir. Son olarak BM Genel Sekreteri bunu teşekkürleri ve şükranlarıyla söz etti. 

Artık bugün adım atıldı ve gemiler de yola çıktı. İstanbul’da 22 Temmuz’da yapılan muahedeler, Rusya-Ukrayna pazarındaki tahlilin açısından tarihi bir dönüm olmuştur. Bu süreci takip edecek Müşterek Uyum Merkezi, 23 Temmuz’da faaliyete geçti. Tahıl yüklü gemi Odessa’dan hareket etti.

Bu gemi İstanbul Boğazı’na ulaştığında, Rusya, Ukrayna, Türkiye ve BM uzmanları tarafından denetim edilecek. Benzer diplomatik çalışmaları güç başta olmak üzere öbür alanlara da teşbil edebiliriz. Rusya-Ukrayna savaşının iki taraf açısından da adil bir barış için sona ermesi için çok efor sarf ettik.

Ülkemizin öncülüğünde başlatılan tahıl koridoru çalışması kıymetli bir diplomatik muvaffakiyettir. 

“MUHALEFET İDRAK EDEMEDİ!”

Her ne kadar muhalefet idrak edemese de ülkemizin öncülüğünde başlatılan bu çalışma değerli bir diplomatik muvaffakiyettir.

Son 20 yılda her bölümden insanımızın hak ve özgürlüklerini karşıladık. Özgüveni güçlenmiş bir ülke olarak her alanda gayelerimizi büyüttük.

24 MİLYAR LİRALIK SÜRATLİ TREN PROJESİNİN TEMELİ ATILDI

İstanbul’un tarihi ve potansiyeliyle önde gelen ilçelerinden Eyüpsultan’da açılış merasimine katıldık. Birebir gün İstanbul Arkeoloji stantlarının açılışını da gerçekleştirerek tarih kokan İstanbulumuz’u hatırladık. 24 milyar liralık Ankara-Kayseri süratli tren projesinin temelini attık. 70 bin kişinin katıldığı bu merasimlerde alana ulaşana kadar bütün halkımızın ilgisi bizim için teveccühtür. 2 hafta boyunca çok sayıda kabul, toplantı ve görüşmeyle sorumluluklarımızı yerine getirmeye çalıştık. Bu cumartesi de Kocaeli’de halkımızla, kardeşlerimizle toplu açılışlar, bütünleşmeyi yaşayacağız.

UKRAYNA SAVAŞI

Taraflar yine barışa yönelirlerse bunu bizim kolaylaştıracağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın. 

TÜRKİYE İKTİSAT MODELİ

Tercihimizi istihdamdan yana kullandık. Bu sayede dünya küçülürken biz büyüdük. Geçtiğimiz yıl yüzde 11’lik büyüme ile G20 ülkeleri içinde birinci sıraya yerleştik.

Artık bu ülkeyi terör, darbeci sivil ve askeri bürokrasi, üretmek yerine rantiyeyle beslenen iş dünyası ve kifayetsiz siyasetçilerle oyalama bölümü bitmiştir. Küresel fiyatlardaki dengesizliği istismar edenlerin, arabadan konuta, besinden elektroniğe kadar yaptıkları manipülasyonları yakından takip ediyoruz. Aldığımız ve alacağımız önlemlerle, bu istismarcıların makus niyetlerini ellerinde patlatmakta kararlıyız.

Türkiye’yi ekonomik yıkımlarla, darbelerle kendi istedikleri çizgide tutanların oyunları artık işe yaramıyor.

Ülke olarak pek çok alanda verdiğimiz istiklal ve istikbal gayretimizin iktisattaki yol ayrımında hükümet olarak tercihte bulunduk. Tercihimizi istihdamdan yana kullandık. Bu sayede üreterek büyüdük ve ihracatımızı 250 milyar dolar hududuna getirdik. Tekrar bu sayede dünyada istihdam azalırken biz 31 milyon hududuna dayanarak tarihimizin en yüksek sayısına ulaştık.

KILIÇDAROĞLU’NA FINDIK FİYATI TEPKİSİ

Ordu’da fındık fiyatlarını açıkladık. Bay Kemal yeniden şaşırdı. Diyor ki ’72 TL olarak düşündüm’. Sen düşünmeye devam et. Biz icraattan bahsediyoruz Bay Kemal. Senin icraatın var mı? Yavru ortağı da 75 düşünüyormuş. 1 dolardan, 3 doların üzerine fındık fiyatlarını nasıl getirdik buna bakın. Vatandaşın lisanı, gönlü diğer, vatandaşın lisanından ve gönlünden geçeni biz meydanda açıkladık.

DOĞALGAZ’DA YÜZDE 80’İ GEÇEN SÜBVANSİYON!

Doğalgazda yüzde 80’i geçen sübvansiyon sayesinde vatandaşlarımızın en düşük maliyetle konutlarını ısıtmalarını sağlıyoruz.

47 MİLYON TURİST HEDEFİ

Yılın birinci yarısındaki gerçekleşmeler 2022 yılını, 47 milyon turist ve 37 milyar dolar turizm geliriyle amaçlarımızın üzerinde kapatacağımıza işaret ediyor.

DÜZENLİ YARDIM PROGRAMINA AYRILAN BÜTÇE 2 KATINA ÇIKTI

Doğumdan konut tamirine, eşi vefat eden bayanlardan öksüz yetimlere kadar 49 farklı sistemli yardım programımıza ayırdığımız bütçeyi neredeyse 2 kat artırarak 11,5 milyar liraya çıkardık.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.