Rusya, Starlink’in yasal askeri maksat olabileceğini söyledi

“Rusya, işgalden sonra Starlink’in Ukrayna’da geniş bant internet sağlamasından mutlu olmadığını tekraren lisana getirdi. Fakat Elon Musk, her fırsatta Ukrayna’ya Starlink uydularına erişebilmesi için yardımda bulundu.

Buna rağmen Rusya birinci kez Starlink uydularını kastederek sivil uyduların yasal askeri gayeler olabileceğini söyleyerek Elon Musk’ı sert bir formda uyardı.

Açıklama Birleşmiş Milletler Silahsızlanma İşleri Ofisi’nde (UNODA) Rusya temsil eden kümenin lideri Konstantin Vorontsov tarafından 12 Eylül’de yapıldı. 

Vorontsov, Birleşmiş Milletler’in uzay tehditlerini azaltması konusunda konuşurken, sivil uyduların “misilleme için yasal bir maksat haline gelebileceğini” söyledi.

Rus diplomatın açıklamaları şu biçimde:

“Uzay teknolojilerinin zararsız kullanımının ötesine geçen ve Ukrayna’daki olaylar sırasında ortaya çıkan son derece tehlikeli bir eğilimin altını çizmek istiyoruz. Yani, Amerika Birleşik Devletleri ve müttefikleri tarafından ticari, altyapı dahil olmak üzere sivil ögelerin askeri maksatlarla uzayda kullanılması. Görünüşe nazaran meslektaşlarımız bu cins aksiyonların aslında askeri çatışmalara dolaylı iştiraki teşkil ettiğinin farkında değiller. Sivil altyapı, misilleme için yasal bir gaye haline gelebilir.”

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX şirketine ilişkin Starlink, Rusya’nın Ukrayna’da internet altyapısına ziyan vermesinden sonra Ukrayna’ya yardımcı hedefli uydu terminalleri gönderdi. ABD’de SpaceX’in bu yardımlarına fon sağladı. Uzmanlara nazaran Starlink, Ukrayna’nın Rus askerlerine karşı askeri operasyonlarda elini güçlendirdi.

Elon Musk, Mart ayında Rusya’nın Ukrayna’daki Starlink ekipmanına saldırma mümkünlüğünün yüksek olduğu konusunda yetkilileri uyardı lakin açıklamasında uzaydaki uydulardan çok yerdeki kullanıcı terminallerine atıfta bulundu. 

Olası bir Rus atağında Starlink uydularını yok etmek hiç de kolay değil. Zira SpaceX 3.300’den fazla uydu fırlattı ve on binlercesini fırlatmak için müsaade bekliyor.

Rusya, Kasım 2021’de bir uydu aksisi füze testi (ASAT) gerçekleştirdi. Daha sonra, ABD’li yetkililer iki tonluk uydunun Alçak Dünya Yörüngesi’nde binlerce enkaza neden olmasından ötürü Rusya’yı kınadı.

KAYNAK: ARS TECHNICA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.