Pakistan’da akaryakıt artırımları sonrası istasyonlarda uzun kuyruklar oluştu

Pakistan’da akaryakıt fiyatlarına 20 gün içinde 3. sefer artırım yapıldı.

Pakistan Maliye Bakanı Miftah Ismail yaptığı açıklamada, hükümetin artık petrol eserlerine sübvansiyon verecek durumda olmadığını belirterek, akaryakıt fiyatlarına bu geceden itibaren geçerli olmak üzere 24,03 Pakistan Rubisi artırılacağını duyurdu.


“Zamları sıkıntı devirler sona erdiğinde denetim edebileceğiz”

Ismail, Pakistan’ın Ukrayna-Rusya Savaşı’nın memleketler arası akaryakıt fiyatları üzerindeki tesirini denetim edemediğini aktararak, “Akaryakıt fiyatlarını lakin bu sıkıntı devirler sona erdiğinde ve ülkenin global finans kurumlarıyla bağlantıları düzeldiğinde denetim edebileceğiz” dedi.


“Fiyatı artırmasaydık, hükümet aylık 100 milyar Rupi üzerinde bir ziyana uğrayacaktı”

Petrolden Sorumlu Devlet Bakanı Musadiq Malik, hükümetin son artırımı açıklamadan evvel detaylı olarak görüştüğünü tabir ederek, “Bu karar, her yıl 9 milyon ton petrol ve 8.8 milyon ton mazot ithal ettiğimiz için alındı ve fiyatı artırmasaydık, hükümet aylık 100 milyar Rupi üzerinde bir ziyana uğrayacaktı. Hükümet aldığı tedbirlerin sorumluluğunu kabul ediyor ve sıkıntı kararlar alarak ülke için yeni bir yol belirleyecek” dedi.


Akaryakıt istasyonları doldu taştı

İHA’nın haberine nazaran, Pakistan’da bu geceden itibaren akaryakıtın litre fiyatı 233,89, motorinin litre fiyatı 263,31 ve gaz yağının litre fiyatı 211,43 Pakistan Rupisi olacak. Artırım haberinin akabinde artırımlı fiyatlar yürürlüğe girmeden akaryakıt istasyonlarında uzun kuyruklar oluştu.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.