Oyak Renault mart ayında ikinci kez üretimi durduruyor

Oyak Renault Genel Müdürü Antoine Aoun, bileşen tedarikinde yaşanan küresel krizin Türkiye’ye de yansıdığını belirterek üretime 15-22 Mart tarihleri arasında ara verileceğini duyurdu.

Fabrikada 1 Mart-8 Mart tarihleri arasında da üretime ara verilmişti.

400 KİŞİ 1 NİSAN’A KADAR İZNE GÖNDERİLDİ

Fabrikada tam olarak ne olduğunu bilmediklerini söyleyen bir Renault işçisi, “Şu an için 400 kişiye 1 Nisan tarihine kadar izin verildi. Yıllık izinlerden mi kesilecek yoksa başka bir şey mi bilmiyoruz. Ben de dahil olmak üzere herkes tedirgin. Yeni yıla girmeden öce mesaiye kalıyorduk şimdi bir ay içinde ikinci kez üretime ara veriliyor. Ne yönetimden ne de örgütlü olduğumuz Türk Metal sendikasından net bir açıklama yok” diyerek duruma tepkisini dile getirdi.

Oyak Renault Genel Müdürü Antoine Aoun tarafından yapılan açıklama ise şöyle:

“Covid-19 etkisiyle global pazarda oluşan talep azalması ve dünya otomotiv sektörünü etkileyen elektronik bileşenlerinin tedarik sorunu bizi de etkilemektedir. Son dönemde yaptığımız yatırımlar sayesinde Oyak Renault, yüksek teknolojiye dayalı bir üretim yapan bir fabrikaya dönüştü. Ürünlerimizde son teknoloji kullanan lider fabrikalardan biriyiz. Araç ve mekanik fabrikamızın ürünleri çok sayıda elektronik bileşen içerdiğinden sektördeki bu tedarik sorunlarından özellikle etkileniyoruz.

Bu nedenle üretim planlarımızda bazı değişiklikler yapmak zorunda kaldık. Global düzeyde bileşen tedarikine bağlı olarak 15-22 Mart 2021 tarihleri arasında da araç fabrikamızda ve kısmen mekanik fabrikamızda üretime planlı olarak ara verilecektir. Elektronik bileşen tedarik sorununun üzerinde tedarikçilerimle yakın bir şekilde çalışıyoruz. Çevik esnek üretim kabiliyetimiz sayesinde dış kaynaklı krizleri anlık müdahalelerle en etkin şekilde yöneterek üretime üç vardiye olarak devam ediyoruz. Bu süreçte oyak Renault çalışanları olarak hepimize düşen görev işimize daha fazla odaklanmak olmalıdır. 50 yıllık köklü geçmişimizin getirdiği bilgi ve tecrübeyle iş birliğimizle ve şirketimize olan bağlılığımızla bu dönemden de oyak Renault ailesi olarak daha da güçlenerek çıkacağımıza inancımız tamdır.” (Evrensel)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir