NASA heyecanlandıran yeni imajlar paylaştı! Şimdiye kadar üretilenlerin en gelişmişi…

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), bu vakte kadar üretilenlerin en gelişmişi olarak bilinen James Webb Uzay Teleskobu’nun çektiği yeni fotoğrafları kamuoyuyla paylaştı. Fotoğraflar ortasındaki dev gaz kütleleri, büyük heyecan yarattı.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uzayın derinliklerinden yeni fotoğrafları kamuoyu ile paylaşmaya devam ediyor.

Bu vakte kadar üretilenlerin en gelişmişi olarak bilinen James Webb Uzay Teleskobu’nun 7 aylık uzay seyahati sırasında çektiği fotoğraflar, ABD’nin Maryland eyaletindeki Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden yapılan canlı yayınla tüm dünyayla paylaşıldı.

Fotoğraflar ortasında, dünyadan bin 150 ışık yılı uzaklıktaki bir yıldızın yörüngesinde dönen WASP 96-b olarak isimlendirilen dev gaz kütlesi, Southern Ring (Sekiz Patlama) isimli gaz bulutu, Carina Nebula isimli bir gaz bulutu ve Stephans Quintet (Stephan Beşlisi) isimli dev şok dalgaları ve gelgit kuyruklarını gösteren bir galaksi kümesi yer aldı.

EN DERİN, EN KESKİN…

NASA, fotoğrafları “erken cihanın şimdiye kadar çekilmiş en derin ve en keskin kızılötesi görüntüsü” olarak nitelendirerek, “James Webb’den gelen yeni detaylar, yıldızların nasıl geliştiğine ve etraflarını nasıl etkilediğine dair anlayışımızı değiştirecek” sözlerini kullandı. Elde edilen imajların, mümkün öteki yaşanabilir gezegenlerin keşfi için ehemmiyet taşıdığı belirtildi.

WASP 96-B GAZ KÜTLESİ

James Webb Uzay Teleskobu’nun fotoğrafladığı dev gaz kütlesi WASP-96b, bir ötegezegenin farklı dalga uzunluklarında ışıklar içeren en detaylı spektrumu olarak biliniyor. Dünya’dan bin 150 ışık yılı uzaklıkta bulunan WASP-96b’nin, Jüpiter’in kütlesinin yarısına sahip olduğu ve her 3.4 günde bir yıldızının etrafındaki bir yörüngeyi tamamladığı belirtiliyor.

SOUTHERN RİNG

Southern Ring isimli gaz kütlesinin Dünya’dan 2 bin ışık yılı uzaklıkta olduğu belirtildi. Birebir vakitte “Sekiz Patlama” olarak da isimlendirilen Southern Ring’in, ölmekte olan bir yıldızın etrafında genişleyen bir gaz bulutu içerdiği belirtildi.

STEPHANS QUİNTET

James Webb tarafından görüntülenen Stephan’s Quintet (Stephan Beşlisi) galaksi kümesinin manzarası, galaksilerin birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğini ve etkileşimlerinin galaktik evrimi nasıl şekillendirebileceğini ortaya koyduğu belirtildi. Birinci olarak 1787’de keşfedilen bu kompakt galaksi kümesinin, Pegasus takımyıldızından 290 milyon ışık yılı uzaklıkta yer aldığı aktarıldı.

CARİNA NEBULA

Dünyadan 7 bin 600 ışık yılı uzaklıkta bulunan Carina Nebula gaz bulutunun, gökyüzündeki en büyük ve en parlak bulutsulardan biri olduğu ve güneşten çok daha büyük kütleli birçok yıldıza konut sahipliği yaptığı belirtildi.

“JAMES WEBB, NASA’NIN EN DÜZGÜNLERİNİ TEMSİL EDİYOR”

NASA Lideri Bill Nelson, fotoğrafların paylaşılmasından sonra yaptığı açıklamada, “James Webb, NASA’nın en uygunlarını temsil ediyor” sözlerini kullanarak, “Bizi, bilim için risk almak ve ilham almak için ileriye taşıma yeteneğimizi koruyor. Keşfetmeyi ve insanlık için bir adım daha atmaya cüret etmeyi asla bırakmak istemiyoruz” dedi.

İLK FOTOĞRAF DÜN PAYLAŞILMIŞTI

Adını 2002’de NASA’nın Apollo programından sorumlu müdürü olan James E. Webb’ten alan ve 6.5 metre genişliğinde altın kaplama bir aynayla donatılan James Webb’in elde ettiği birinci renkli imaj dün kamuoyuyla paylaşılmıştı.

Dünyaya milyarlarca ışık yılı uzaklıkta olan galaksileri de içeren fotoğraf, kamuoyuyla paylaşılmasından evvel ABD Lideri Joe Biden ve Lider Yardımcısı Kamala Harris’e, NASA yetkilileri ile yaptıkları bir toplantı sırasında gösterilmişti. James Webb’den alınan birinci fotoğrafın bugüne kadar uzak kozmosun en derin ve en ayrıntılı fotoğrafı olduğu belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.