Minimum fiyatta geri sayım! Artırım oranı muhakkak olacak

Son dakika haberi… “Asgari fiyat artırımı ne kadar olacak?” soruları hızlanırken, minimum fiyat ile ilgili artırım trafiği de ağırlaşıyor. Taban fiyatta artışın gündeme gelmesi üzerine Minimum Fiyat Tespit Komitesi’nin tarafları olan personel, patron ve hükumet temsilcileri ortasında görüşmeler sürat kazandı. Emekçi ve patronlarla görüşen Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Alim’in kabine toplantısında minimum fiyat konusunda bir sunum yapması bekleniyor.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın TÜRK-İŞ Genel Lideri Ergün Atalay’ı 16 Haziran’da AK Parti Genel Merkezi’nde kabulünün akabinde gündeme yerleşen taban fiyatta artış beklentisi çalışma hayatını hareketlendirdi.

ÖNEMLİ ZİYARET

Asgari Fiyat Tespit Kurulu’nda patronları temsil eden Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK) İdare Şurası Lideri Özgür Burak Akkol, dün gerçekleştirdiği temaslar kapsamında birinci olarak Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim’i ziyaret etti.

Bu ziyaretin akabinde Kurulda personel bölümünü temsil eden TÜRK-İŞ’e geçen Akkol, Genel Lider Atalay ile taban fiyat başta olmak üzere çalışma hayatının gündemindeki mevzuları görüştü.

Atalay ve Akkol, karşılıklı olarak taban fiyat konusundaki görüş, tavır ve hassasiyetlerini lisana getirdi.

İşçi ve patron temsilcileriyle görüşen Bakan Alim’in hafta başı yapılması öngörülen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nda taban fiyatla ilgili bir sunum yapması ve bu doğrultuda gelecek hafta taban fiyat konusunda gelişmeler yaşanması bekleniyor.

Asgari fiyat, bir kişinin çalıştırılabileceği en düşük fiyatı söz ediyor. 2015 yılına kadar altı aylık dilimler biçiminde belirlenen taban fiyatta, 2016 yılındaki değişiklikle yılın tamamında geçerli olan tek bir sayıya geçildi.

Yasaya nazaran, taban fiyatta yapılacak artış için emekçi, patron ve hükûmetten 5’er temsilciden oluşan Minimum Fiyat Tespit Komitesi’nin toplanması gerekiyor.

Mevzuat gereği Kurulun aldığı artırım kararı, Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihi takip eden ayın başında uygulamaya giriyor.

BAKAN ALİM’DEN TEMMUZ ARTIRIMI AÇIKLAMASI

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım dün yaptığı açıklamada, “Enflasyon ile ilgili ne gerçekleşirse, bunun üzerinde kamu çalışanlarımızı koruyan bir oran, toplumsal bir muhafaza ek artırımı yapacağız. Türkiye’nin işçileri, Türkiye’nin çalışanları telaş etmesinler” dedi.

BAKAN NEBATİ: YÜZDE 40 ORANINDA ARTIŞ ÖNGÖRÜYORUZ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de, Temmuz ayına ait Memur artırımlarına yönelik olarak, “2022 Ocak ayında çalışanlarımızın aylıklarına yüzde 30.95 artış yapılmıştı. Temmuz ayında yapılacak artış Haziran enflasyon oranlarının açıklanmasıyla katılaşacak olup, yaklaşık yüzde 40 oranında artış öngörmekteyiz.” açıklamasında bulundu.

NUMAN KURTULMUŞ’TAN TABAN FİYAT VE TEMMUZ ARTIRIMLARI AÇIKLAMASI

Numan Kurtulmuş, “Vatandaşımızın vermesi gereken vergilerden vazgeçerek, dayanaklar vererek vatandaşlarımızın gelirini üst çekmek için uğraş sarf ediyoruz. Temmuz ayında emekçi emeklilerimizin de dahil olmak üzere. O denli zannediyorum ki yüzde 40’lara yakın bir dokunuş gerçekleştirilecek. Birebir formda taban fiyata de bir dokunuş gerçekleştirilecek. Enflasyonun orta vadede düşürülmesi için atılacak adımlar var. Acil olan şu anda vatandaşımızın önemli alım gücü sorunuyla karşı karşıya kaldığını görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

ASGARİ ÜCRETLİYE ORTA ARTIRIM İÇİN 3 FORMÜL

Ocak’ta yüzde 50.5 artan taban fiyatta, Temmuz’da orta artırım beklentisi var. Minimum Fiyat Tespit Komitesi, karar çıkarsa, toplanıp yeni fiyatı belirleyecek. Artış için de 3 formül konuşuluyor. 6 aylık enflasyon oranında artırım yapılması ya da yıllık enflasyon farkının yansıtılması gündemde.

Piyasa İştirakçileri Anketi’ne nazaran enflasyon 6 aylık yüzde 40.75, yıllık yüzde 76.60 olacak. Buna nazaran birinci formül yüzde 40.75, ikincisi de yüzde 26.10 (76.60- 50.50) artırım yolunu açacak. Bir formül de Ocak’ta vergide yapılan üzere bir prim takviyesinin sağlanacağı ‘prim farkı’ formülü.

Brüt taban fiyatta 750,60 lira prim kesintisi bulunuyor. Patron açısından da 875,70 liralık prim maliyeti var. Burada bir dayanak bekleniyor.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.