Microsoft, El Konsolları İçin Windows 11’e Yeni Bir Mod Ekleyebilir

Steam Deck’in çıkışıyla taşınabilir cihazlara yönelik ilgi arttı fakat Windows’la ilgili bazı sorunlar var. Tam da bu noktada Microsoft, el konsolları için yeni bir proje üzerinde çalışıyor. Şirketteki ekiplerin yeni fikirleri keşfetmek için bir araya geldiği Hackathon etkinliğinde konuşulanlar yakın zamanda sızdırıldı. Bu etkinlikte, Windows 11’i taşınabilir oyun konsollarına daha uygun hale getirebilecek kullanıcı arayüzü hakkında bir sunum gerçekleştirilmiş. El modu olarak anılan bu proje hayata geçerse taşınabilir konsolların bir standartta buluşarak talep görmesi muhtemel.

Geçen yıl Eylül ayında yapılan söz konusu etkinlikte Microsoft, el konsollarındaki kontrolcülerle Windows 11’i pratik şekilde kullanabilmeyi sağlayacak modun konsept görsellerini ve birçok detayını paylaşmış. Sunumu yapan Microsoft mühendisi, taşınabilir cihazlarda Windows 11’in zayıflığını kabul ederek el modu projesinden önce işletim sisteminin iyileştirilmesi gerektiğine vurgu yapıyor. Bu iyileştirmeler arasında optimize edilmiş görev çubuğu, cihaz yapısına uygun şekilde otomatik ölçeklenebilen arayüz, performans ve özelleştirmeyle ilgili konular var.

Twitter’da h0x0d kullanıcı adlı hesabın sızdırdığı konsept görsellerdeki yeni modun SteamOS’a benzediğini söyleyebiliriz. Üst kısmında arama çubuğu mevcut ve oyun kataloğu sade bir şekilde sıralanmış. Ayrıca ekran klavyesinin el konsollarındaki kontrolcülerle kullanılabilecek şekilde iki parçalı olarak tasarlanması da ilgi çekici bir yenilik.

Kısa bir süre önce ASUS’un Steam Deck rakibi ROG Ally’yi duyurması ve diğer üreticilerin de piyasaya sürdüğü taşınabilir konsolların etkisiyle büyüyen pazar, Microsoft’un Windows 11 yaygınlaştırmasında önemli bir etkiye sahip. Bilgiler şimdilik resmi olmasa da ilerleyen süreçte modun duyurulmasını bekleyebiliriz. Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir