Meteoroloji’den aktüel hava durumu açıklaması: Sağanak yağış geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü bu gece birinci saatlerden itibaren Ordu, Giresun, Samsun, Trabzon ve Rize etrafları için yağış ihtarında bulundu. Giresun, Trabzon ve Rize için sel uyarısı yapıldı. İstanbul’da ise yarın (Pazartesi) sabah saatlerinde boğaz etrafları ile kuzey kısımlarında lokal sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış ile birlikte fırtına bekleniyor. İşte son hava durumu kestirimleri…

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran Karadeniz kıyıları, İstanbul’un boğaz ve kuzey kısımları, Kırklareli, Edirne, Kastamonu, Amasya, Tokat, Artvin ve Ardahan ile Sivas’ın batı, Yozgat’ın doğu, Kayseri ve Gümüşhane’nin kuzey etraflarının mahallî sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, öteki yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği kestirim ediliyor.

BU GECE BAŞLIYOR

Yağışların, Yapılan son meteorolojik değerlendirmelere nazaran; bu gece birinci saatlerden itibaren Ordu ve Giresun etrafları, Samsun’un doğu ilçesi (Salıpazarı) ile öğlenden sonra Trabzon ve Rize’nin etraflarında beklenen sağanak yağışların kuvvetli (21-50 kg/m²) olması bekleniyor.

SEL VE SU BASKINI UYARISI

Giresun’un ve Trabzon’un doğusu ile Rize kıyılarında çok kuvvetli (51-75 kg/m²) olması beklendiğinden meydana gelmesi olası sel, su baskını, heyelan ve ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması uyarısı yapıldı.

İSTANBUL İÇİN YAĞIŞ VE FIRTINA UYARISI

İstanbul’da yarın (Pazartesi) sabah saatlerinde boğaz etrafları ile kuzey bölümleri lokal sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

İstanbul Valiliği’nden yapılan ikazda, “Marmara Denizi’nde rüzgarın yarın öğlen saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğu taraflardan fırtına formunda eseceği varsayım ediliyor. Fırtınanın, tıpkı gün gece saatlerinde tesirini kaybetmesi bekleniyor” denildi.

Hava sıcaklığının yurdun güney ve doğu kesitlerinde mevsim normallerinin 2 ila 4 derece üzerinde, öbür yerlerde mevsim normalleri civarında seyretmesi bekleniyor.

Rüzgarın ekseriyetle kuzeyli, doğu kesitlerde güneyli taraflardan hafif, orta sıra orta kuvvette; Marmara, Ege, Akdeniz’in iç kesitleri ve İç Anadolu’nun güney ve doğusunda kuzeyli taraflardan yer yer kuvvetli (40-70 km/sa) olarak esmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.