Merkez Bankası kripto para kullanmayı yasakladı

Ödeme hizmeti sağlayıcıları da kripto para ile hizmet sunmaları, ödeme ve elektronik para kuruluşlarının kripto varlıkları alımını, satımını, saklanmasını ve transferini yapamayacak.

Merkez Bankası tarafından hazırlanan ‘Ödemelerde kripto paraların kullanılmasına dair yönetmelik’ Resmi  Gazete’de yayınlandı. Yönetmeliği göre kripto paraların ödemelerde doğrudan ve dolaylı bir şekilde kullanılması yasaklandı.

Yönetmeliğin “Ödemelerde kripto varlıkların kullanılması” başlığı altında bölüme göre kripto paralar şu şekilde tanımlandı: “Bu Yönetmeliğin uygulanmasında kripto varlık, dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak sanal olarak oluşturulup dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan, ancak itibari para, kaydi para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlıkları ifade eder.”

Kripto varlıklarını ödemelerde doğrudan ve dolayı bir şekilde kullanılamayacağı ifade ede edilen yönetmelikte, “Kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılmasına yönelik hizmet sunulamaz.

Ödeme hizmeti sağlayıcıları, ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılacağı bir şekilde iş modelleri geliştiremez, bu tür iş modellerine ilişkin herhangi bir hizmet sunamaz.

Ödeme ve elektronik para kuruluşları, kripto varlıklara ilişkin alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık edemez.” ifadesine yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir