Memur ve emekliye büyük artırım geliyor! Kim ne kadar maaş alacak? İşte tam liste

Beklentiler bu iki ayda açıklanacak enflasyonla artırımın yüzde 40’a ulaşacağı biçiminde. Pekala yeni maaşlar ne olacak? İşte milyonların merakla beklediği ayrıntılar.

Milyonlarca memur ve emeklinin maaşını tayin eden periyotlar ocak ve temmuz. Her 6 ayda bir bu tarihlerde geriye dönük belirlenen enflasyon oranına nazaran maaşlara artırım yapılıyor. Memur ve memur emeklisi için maaş artırımını belirleyen öbür faktör ise iki yılda bir yenilenen toplu mukavele görüşmeleri.

O da geçen yıl yapılmıştı. Buna nazaran; memur ve emeklisine 2022’de yüzde 5+7, 2023’te yüzde 8+6 artırım yapılacaktı.

Lakin yılbaşında yüzde 2.5’lik ek düzeltmeyle ocak artırımı yüzde 7.5 olarak belirlendi. Temmuzda ise yüzde 7 kontrat artırımı yapılacak.

MAYIS VE HAZİRANDA BEKLENTİ

Ayrıyeten temmuz ayında açıklanacak enflasyon oranı, birinci 6 aylık yüzde 7.5’lik artırımı ne kadar geçerse, o oranda fark yansıtılacak. Nisan enflasyonuyla bu fark yüzde 24.2’ye (31.7-7.5) ulaşmıştı. Yüzde 7’lik toplu mukavele artırımı artı fark ile şimdiden mümkün maaş artışı yüzde 31.2’yi buluyor.

Bu hesap mayıs ve haziran ayında enflasyonun eksi çıkmayacağı varsayımına dayanıyor. Merkez Bankası’nın son yayımladığı nisan ayı beklenti anketine nazaran de mayıs ve haziranda enflasyonun sırasıyla yüzde 2.86 ve yüzde 2.25 olacağı öngörülüyor. Mayıs prestijiyle yaz mevsiminin besin fiyatlarında sağlayacağı rahatlamanın da katkısıyla enflasyonda düşüş beklentisi hakim.

YÜZDE 40 DÜZEYİNE DAYANACAK

Beklenti anketindeki sayılara nazaran temmuzda gerçekleşmesi beklenen son 6 aylık kümülatif enflasyon oranı yüzde 38.52 olarak hesaplanıyor. Açıklanan sayıların bir ölçü daha yüksek çıkması halinde bu oranın yüzde 40’ı bulması olasılıklar dahilinde. Öte yandan toplu mukavele görüşmesi bulunmayan SSK ve Bağkur emeklileri ise 6’şar aylık enflasyon ne çıkarsa o oranda artırım alıyor.

Birinci 4 aylık sayılarla artırım yüzde 31.7’e ulaşmış durumda. Beklenti anketi sayılarından yola çıkarsak yeniden bu bölümün artırımı yüzde 40 hududuna ulaşacak. SSK ve Bağkur emeklisi yılbaşında yüzde 25.46 artırım almıştı.

TABAN MAAŞTA ÖNEMLİ ARTIŞ BEKLENİYOR

Emekliye, memura ve çalışana temmuzda ek dayanak düzenlemelerinin yapılması da konuşuluyor. En düşük emekli maaşı ocakta 1.500 liradan, 2 bin 500 liraya yükseltilmişti. Bu maaşın 2 bin 750-3 bin liraya çıkarılması öngörülüyor. Bir ihtimal de yüksek enflasyona karşı emeklinin alım gücünü korumak için temmuzda seyyanen artırım yapılabileceği tarafında. Bu türlü bir durumda en azından düşük maaş alan emeklinin alacağı toplam artırımın yüzde 40-50 ortasında olabileceği hesaplanıyor.

KAYNAK: POSTA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.