Memleket Hareketi’ne geçiş istifası

Ahmet Melik Türkeş, şunları söyledi:

USLUER’İN YOL HARİTASI NE OLACAK?

CHP eski üç mevcut milletvekilinin Muharrem İnce’nin başlattığı Memleket Hareketi’ne katılmasının ardından bir istifa da CHP Parti Meclisi’nden geldi. CHP Parti Meclisi Üyesi Gaye Usluer, CHP’den ve tüm görevlerinden istifa ettiğini duyurdu. 2018’de cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından İnce’nin olağanüstü kurultay çağrısı için de imza toplayan Usluer, 2020’de gerçekleşen kurultay sonrası delegelerin oylarıyla parti meclisine girmişti. Usluer’in Memleket Hareketi’ne katılacağı öğrenilirken, kurulacak olan partinin MYK’sında da olacağı konuşuluyor.

İSTİFALAR SÜRECEK Mİ?

İstifa sadece Usluer’le de sınırlı değil. CHP’nin avukatı olan Mustafa Kemal Çiçek de partisinden istifa etti. Çiçek’in de Memleket Hareketi’ne katılacağı öğrenildi. İnce ile hareket etmek için CHP’den istifa eden eski milletvekili Hakkı Akalın da yeni istifaların sinyalini verdi. “Biz dahil CHP’den pek çok istifa oldu bu süreç içerisinde, olabilir de. Bizim amacımız var iktidar olmak. Bir partini taklit küçüğü olmak için parti kurulmuyor” dedi. Memleket Hareketi’nin yetkililerine göre CHP Parti Meclisi’nden yeni istifalar bekleniyor. 

İNCE, PARTİYİ NE ZAMAN KURACAK?

Peki, Memleket Hareketi’nde son durum ne? Yeni parti ne zaman kurulacak? Hareket ne zaman partileşecek? Bunun için 17 günlük tam kapanma sürecinin tamamlanması bekleniyor. Daha sonra Memleket Hareketi için ilk adımın atıldığı 19 Mayıs tarihinde İçişleri Bakanlığı’na başvuru yapılması ve partileşmenin resmi olarak duyurulması bekleniyor.

Partinin adı Memleket Partisi olması bekleniyor. Amblemi için çalışmalar ise sürüyor. Sosyal medyada bazı amblemler paylaşılmıştı ancak parti yetkilileri son kararın henüz verilmediğini söylüyor. Türk patent marka kurumundaysa Memleket Hareketi yetkilileri tarafından alınan 4 patent var. Bunlardan birinden vaz geçildiği konuşuluyor. Geriye 3 amblem kalıyor. Bunun yanı sıra parti yetkilileri tarafından yürütülen birkaç amblem için çalışmalar var. Bunun için net duyuru yapılacak. 

Logolara ilişkin dikkat çeken bir detay var. O da bizim e-postalardan hatırlayacağımız @ işareti. Bunun da Türkiye’deki genç seçmenlere yönelik mesaj olduğu belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir