MB: Ağbal’ın ardından Çetinkaya da gitti, Mustafa Duman geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Murat Çetinkaya görevden alınarak yerine Mustafa Duman atandı.

Geçtiğimiz günlerde Naci Ağbal’ın Merkez Bankası başkanlığı görevinden alınan ve yerine AKP eski milletvekili Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’nun atanmasının ardından kritik bir görev değişimi de bu gece duyuruldu.

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan kararda şu ifadelere yer verildi:

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan (Guvernör) Yardımcısı Murat Çetinkaya, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 35’inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2’nci maddesi gereğince görevden alınmış ve bu suretle boşalan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan (Guvernör) Yardımcılığına, 1211 sayılı kanunun 29’uncu maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2, 3 ve 7’nci maddeleri gereğince Mustafa Duman atanmıştır.

ERDOĞAN’IN GÖREVDEN ALDIĞI ÜÇÜNCÜ BAŞKAN ÇETİNKAYA

Naci Ağbal, Erdoğan’ın görevden aldığı üçüncü Merkez Bankası Başkanı oldu. Naci Ağbal’dan önce Merkez Bankası Başkanı olan Murat Uysal ve Murat Çetinkaya da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevden alınmıştı.

Bu kararlarla birlikte cumhuriyet tarihinde ilk kez, Merkez Bankası’na 20 ay içinde dördüncü başkan atanmış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir