Macron’dan Cezayir’de Türkiye için küstah kelamlar

Macron, dün geldiği Cezayir’in başşehri Cezayir’deki Saint-Eugene Hristiyan ve Yahudi mezarlığına ziyarette bulundu.

Burada gazetecilere açıklama yapan Fransa Cumhurbaşkanı, inkar edilse de 5 yıldır Afrika kıtası ve gençliğine yönelik yeni bir siyaset yürüttüğünü söyledi.

Macron, Fransa’nın Afrika’ya yönelik geçmişi nedeniyle eleştirildiğini fakat vakit alsa da kıtada ülkesine yönelik itimat inşa edeceklerini savundu.

Cezayir Alimler Birliği Lideri Kasum’dan Macron’a Osmanlı resti

Cezayir Alimler Birliği Lideri Kasum’dan Macron’a Osmanlı resti

Fransız tarih profesöründen Macron’a tarih dersi: Osmanlı vasi, Fransa işgalciydi

Fransız tarih profesöründen Macron’a tarih dersi: Osmanlı vasi, Fransa işgalciydi

Cezayir Cumhurbaşkanı: Fransa sömürge vaktinde 4 bin kişiyi mescitte infaz etti

Cezayir Cumhurbaşkanı: Fransa sömürge vaktinde 4 bin kişiyi mescitte infaz etti

“TEK BİR DÜŞMAN VAR, FRANSA. BUNDA HEPSİ BİRLEŞİYOR”

Fransa meydanı boş bıraktığı için ülkesine yönelik muazzam bir manipülasyon yürütüldüğünü, Fransa’nın bu nedenle amaca konulduğunu savunan Macron, “siyasal İslamcı” aktivistlerin Fransa düşmanlığı yaptığını ve bunu yaydığını sav etti.

“TÜRKİYE’DE FRANSA DÜŞMANLIĞI YAPAN AĞLAR VAR”

Macron, ayrıyeten, “Türkiye, Rusya ve Çin’de, aktivizm, neo-kolonyal ve emperyalist ajandaları olan ve el altında Fransa düşmanlığı yapan ağlar var. Tek bir düşman var, Fransa. Bunda hepsi birleşiyor.” diye konuştu.

Fransız Cumhurbaşkanı, Afrikalı gençlerin kendisine sıkıntıları basitçe açıklaması gerektiğini ve Fransa aykırısı fikre kapılmalarının gerçek olmadığını belirtti. Macron, “Belki de atalarınızın ve ebeveynlerinizin uğraşı buydu lakin artık Afrika’da size (Fransa hakkında) mesnetsiz şeyler öğretiliyor. Yanlış.” sözlerini kullandı.

Macron gaz umuduyla Cezayir’e gidiyor! Rotayı Türkiye’ye çevirdiler

Macron gaz umuduyla Cezayir’e gidiyor! Rotayı Türkiye’ye çevirdiler

Abdülmecid Tebbun: Türkiye bizim için en değerli yatırımcılardan biri

Abdülmecid Tebbun: Türkiye bizim için en kıymetli yatırımcılardan biri

Sorunların karşılıklı konuşarak aşılacağını savunan Macron, kendisinin Afrika’yı sömüren ailelerden ve jenerasyonlardan birine ilişkin olmadığını fakat bu sıkıntıyı çözmeye çalıştığını anlattı.

Cezayirli mevkidaşı Abdulmecid Tebbun ile Cezayir vatandaşlarının Fransa’ya yasal yollarla girmesi için daha esnek şartların sağlanması konusunda anlaştıklarını söyleyen Macron, yasa dışı göçle çaba konusunda da Cezayir idaresiyle ortak iradeyi paylaştıklarını vurguladı.

Macron, öte yandan ikili münasebetlere katkı sağlayan sanatkarlar, sportmenler, teşebbüsçüler ve siyasetçilerin yanı sıra fertlerinden birinin ikili vatandaşlığı bulunan ailelerin Fransa’ya girişi için kolaylık sağlanması konusunda anlaştıklarını söyledi.

FRANSA’NIN CEZAYİR GAZI İHTİYACI

Öte yandan, Cezayir’in Avrupa’ya yönelik gaz akış kapasitesi kararını memnuniyetle karşıladığına değinen Macron, Fransa’nın güç çeşitliliğinde gazın yüzde 20’lik dilime sahip olduğunu, Cezayir gazının ise bu oran içinde yüzde 8-9’u kapsadığını aktardı.

Macron, Fransa’nın Cezayir gazı dilenmeye gittiği savlarının hakikat olmadığını savunarak, halihazırdaki gaz stoklarının yüzde 90 düzeyinin üzerine çıktığını anımsattı.

“Görüyorsunuz, Cezayir gazının, durumu değiştirebilecek pozisyonda olduğu ülkelerin durumunda değiliz.” diyen Macron, Cezayir gazı konusunda İtalya ile rekabet halinde olmadıklarını tabir etti.

Macron, Cezayir’in ulusal güç şirketi Sonatrach ile Fransız TotalEnergies ortasındaki iştiraki daha da sağlamlaştırmak istediklerini belirtti.

Öte yandan, İngiltere’nin başbakan adayı Liz Truss’ın, kendisine yönelik yorumunu kıymetlendiren Macron, kim başa gelirse gelsin İngiltere’nin Fransa’nın dostu olduğu gerçeğini değiştirmeyeceğine işaret etti. Macron, İngiliz yöneticilerin yaptığı küçük yanılgılara karşın Fransızlar ve İngilizlerin dost iki ulus olduğunu savundu.

Cezayir, 15 Temmuz Cuma günü “2022 sonuna kadar İtalya’ya 4 milyar metreküplük ilave doğal gaz pompalama kararı aldığını ve gelecekte bunun 6 milyar metreküpe ulaşacağını” duyurmuştu.

FRANSA’NIN CEZAYİR İŞGALİ

Fransa’nın Cezayir’deki sömürgesi 5 Temmuz 1962’de, 132 yıl süren bir işgalin akabinde son buldu.

Cezayir makamlarına nazaran, Fransız sömürgesi ülkenin servetini yağmalaması ve ulusal kimliğini yok etme teşebbüslerinin yanı sıra ardında 5 milyondan fazla şehit bıraktı.

Fransız sömürgeciliğinin Cezayir’deki kabahat belgesi, iki ülke ortasındaki münasebetleri on yıllardır etkileyen en kıymetli hususların başında geliyor.

Cezayir, bağlantıların büsbütün olağanlaşmasını bu sorunun tahliline bağlarken, Fransa sorunu görmezden gelmeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.