Kuzey Ren Vestfalya’da ‘Hıristiyan Birlik-Yeşiller’ koalisyonu periyodu

Yunus Ülger

Geçen mayıs ayında yapılan Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyalet Meclisi seçiminin galip partileri Hıristiyan Birlik Partisi (CDU) ile Yeşiller Partisi, üç hafta süren pazarlık sonunda koalisyon hükümeti kurmak için uzlaştı. Her iki partinin genel şuraları, koalisyon mukavelesini büyük çoğunlukla onayladı. CDU’da 600 delegeden oylamaya katılan 584 delege evet oyu verirken, yalnızca 4 delege karşı oy verdi, bir delege çekimser kaldı. Yeşillerden ise 250 delegeden oylamaya katılanların yüzde 85’i koalisyondan yana oy verdi, 30 delege ise karşı verdi. Karşı oy verenlerin çoğunluğunu genç delegeler oluşturdu. Koalisyon kontratının yarın imzalanması bekleniyor.

‘İYİ BİR UZLAŞMA YAPTIK’

CDU Lideri ve vazifedeki CDU – FDP (Hür Demokrat Parti) koalisyon hükümetinin başbakanı Hendrik Wüst, ağır alkışlarla kesilen Bonn kentinde genel şurada, Yeşiller ile koalisyon için yeterli bir uzlaşma yaptıklarını söyledi. Wüst, geçmişte CDU’da pek sevilmeyen Yeşiller ile bir hükümet kurmuş olmayı bir muvaffakiyet olarak niteledi. Wüst, “Koalisyon görüşmelerinde, tartılamayan, ölçülemeyen ve okunamayan bir kar elde ettik, bu çıkar inanç oldu” dedi.

GELECEK JENERASYONLAR İÇİN BAŞARI

Yeşiller’in Bielefeld kentindeki genel heyeti, varsayım edileceği üzere CDU’ya nazaran çok daha gürültülü ve tartışmalı geçti. Dört saat süren genel konseyde, bilhassa genç delegeler, koalisyon mukavelesini iklim müdafaa için kâfi bulmadı. Partinin eyalet lideri Mona Neubaur, koalisyon mukavelesini bilhassa gelecek jenerasyonlar için bir muvaffakiyet olarak niteledi. Neubaur, yeniler güç ile eğitime yatırım ve seçmen yaşının 16’ya düşürülmesini partisinin başarısı olarak niteledi.

‘NRW’NİN GELECEĞİ İÇİN SÖZLEŞME’

150 sayfadan oluşan koalisyon kontratı, “NRW’nin Geleceği İçin Sözleşme” başlığını taşıyor. Yeni hükümet, NRW eyaletini, sıfır emisyonla Avrupa’nın sanayi ülkesi yapmayı kendine temel gaye olarak koydu. Bunun için rüzgar ve güneş gücünü daha çok yatırım yapılacak. Ayrıyeten eğitime yatırım ile örgütlü hatalarla gayret de hükümetin temel amaçları ortasında yer alıyor.

Bu hükümetle birlikte NRW eyaletinin tarihinde birinci defa Hıristiyan Birlik ile Yeşiller partileri hükümet edecek. Yeşiller, daha evvel SPD ile hükümet etmişti. Son yıllarda daima seçmen kaybeden SPD, Almanya’da en sağlam kalesi sayılan NRW eyaletini de artık tümüyle kaybetmiş görünüyor. SPD, 1966’dan 2005 yılına kadar aralıksız tek başına ve koalisyonlarla tam 39 yıl iktidarda kalmıştı. 2005’te bir periyot CDU ile FDP koalisyon hükümeti kurdu, akabinde SPD ile Yeşiller hükümete geldi. Bu da SPD’nin son hükümeti oldu. 2017 ile geçen mayısta yapılan seçimleri kaybeden SPD’nin oyu, yüzde 30’un altına düştü. Son seçimde CDU oylarını artırırken, hükümet ortağı FDP büyük oranda oy kaybetti, hasebiyle hükümet de çoğunluğu kaybetti.

YEŞİLLER ÇIKARLI GÖRÜNÜYOR

Ruhr Bölgesindeki Essen kentinde bulunan Türkiye ve Ahenk Araştırmaları Merkezi Vakfı (TAM) uzmanı Caner Aver, koalisyon pazarlığından Yeşiller’in daha çıkarlı çıktığını düşünüyor. Aver, “Ekonomi ve İklim Müdafaa Bakanlıklarının ayrılmasında Federal Hükümet örnek alınmış. Rüzgar gücü yapılanmalarında CDU’nun geçmişte karşı çıkmış olmasına karşın yapılan ıslahatlar ile maden ocakları üzere mevzularda kendi siyasetlerini dayatabildiklerini görüyoruz” diyor. Aver, Yeşiller’in artık solda bir muhalefet partisi olmaktan çıktığını belirterek, partinin gelecekte gerçekçi ve sorumluluk alan bir parti olarak iktidar partisi olacağını düşünüyor.

Öte yandan, NRW’de Hıristiyan Birlik-Yeşiller koalisyonu, Federal Hükümet’in işini zorlaştıracak üzere görünüyor. Aver’e nazaran Eyalet Temsilciler Meclisinde çoğunluğun CDU’da olması, Federal Hükümet’ten gelecek maddelerin buradan geçmesini zorlaştırabilir. Bunun bilhassa göçmenleri ilgilendiren ikili vatandaşlık yasası için kelam konusu olabileceğini belirtiyor.

NRW YEŞİLLER’E TÜRKİYELİ BAŞKAN

Yeşiller’in koalisyon kontratının onaylandığı Bielefeld’deki genel konseyinde partinin NRW Eyaleti için liderler da seçildi. Yeşiller’de hükümete giren liderler, tüzük gereği bu misyonlarını bırakmak zorundalar. Partinin yeni NRW liderleri 35 yaşındaki Yazgülü Zeybek ile 28 yaşındaki Tim Achtermeyer oldu. Bir kız çocuğu annesi siyaset bilimci Zeybek, delegelerin oyunun yüzde 92’sini, Achtermeyer ise yüzde 82’sini alarak seçildiler. Wuppertal kentinden olan akademisyen Zeybek, 2010 yılından beri Yeşiller üyesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.