Koronavirüs erkeklerde hafızayı etkiledi! Kadınlarda saç dökülmesine neden oldu

5 bin hasta üzerinde yapılan incelemelerde Covid-19’un erkeklerde unutkanlığa, kadınlarda saç dökülmesine sebep olduğunu anlaşıldı.

Covid-19 Hastaları İzlem Merkezi açan İstanbul Tıp Fakültesi, 1 yıl içerisinde koronavirüse yakalanan hastalar üzerinde yapılan incelemelerin sonuçlarını paylaştı. 5 bin hastanın incelenmeye alındığı araştırmada hastalar 1’inci, 3’üncü, 6’ncı, 9’uncu ve 12’nci aylarda gün gün izlendi. 

Araştırma hakkında bilgi veren Covid-19 Hastaları İzlem Merkezi Sorumlusu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Köse, “Bu merkez, Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor. Covid-19 Hastaları İzlem Merkezi’nin açılmasının nedeni ise, Covid-19’un tutmadığı organ ya da sistemin neredeyse olmaması. Yine Covid-19 geçiren hastaların, hastalığı atlattıktan sonra birçok sıkıntı yaşayacağını düşündük. Merkez açıldıktan bu yana 5 bin hastayı takip ettik. Hastaları hastaneden çıktıktan sonra bir, üç, altı, dokuz ve 12’oniknci aylarında takip ettik. Bir seneyi tamamlayan hastalarımız oldu. Hastaları göğüs, enfeksiyon, psikiyatri ve beslenme uzmanları ile değerlendirdik.

Covid-19 geçiren hastalarda fiziksel ve psikolojik semptomlar vardı. İlk zamanlarda halsizlik, nefes darlığı, göğüste konforsuzluk ve öksürük gibi şikayetleri görüyorduk. Ancak artık eklem, kas ve baş ağrıları, sersemlik hissi, saç dökülmesi, anksiyete, depresyon, post travmatik stres bozukluğu ve bellekte zayıflama gibi semptomları görüyoruz” diye konuştu.

Kadınlar ve erkeklerde farklı semptomlar görüldü

12’nci ayın sonunda kadınlarda ve erkeklerde farklı semptomlar görüldüğünü belirten Dr. Köse, “Birinci yılın sonunda orta yaşlı erkeklerde bellekte zayıflama ve konsantrasyon güçlüğünün ön plana çıktığını görüyoruz. Durum hastaların yaşam konforu ve iş hayatını oldukça etkiliyor. Yine on ikinci ayın sonunda orta yaş üstü kadınlarda saç dökülmesinin giderek arttığını tespit ettik. Kadınlar için saç dökülmesi üçüncü aydan sonra başlayıp, yüzde bir ya da iki oranında görüyoruz. Erkeklerde ise bellekte zayıflama ve konsantrasyon güçlüğünü görülme oranı yüzde 10’a kadar çıkabiliyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir